Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Podieľali sme sa na záchrane zúbožených šteniatok a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 19. – 25. augusta)

Dátum: 27.08.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Podieľali sme sa na záchrane zúbožených šteniatok a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 19. – 25. augusta)

Mestské policajtky a policajti sa počas minulého týždňa v uliciach Bratislavy zaoberali 2 686 udalosťami. Zachraňovali zanedbané šteniatka v centre mesta, pomáhali ľuďom v núdzi a pokračovali v kontrolách e-kolobežkárov.

Väčšina priestupkov, s ktorými sa hliadky museli popasovať sa týkala oblasti dopravy. Nechýbali porušenia všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta a mestských častí, priestupky proti verejnému poriadku či nerešpektovanie ustanovení zákona o cestnej doprave zo strany taxikárov.

Mestské policajtky a policajti tiež pomerne často riešili ľudí, ktorí hrubým správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, majiteľov psov, ktorí si pri venčení svojich štvornohých miláčikov neplnili povinnosti, ale napríklad aj fajčiarov, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané. Vysporiadať sme sa museli tiež s priestupkami na úseku hospodárenia s bytmi a nebytovými priestormi aj s prípadom opitého neplnoletého dievčaťa.

Počas týždňa sme v uliciach hlavného mesta našli 6 vrakov vozidiel 3 nelegálne skládky odpadu, ktoré sme hlásili príslušným miestnym úradom. V 3 prípadoch nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stala Račianska ulica so 65 porušeniami. V 12 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, 1-krát s hasičmi a 5-krát so Slobodou zvierat. 

IMG-20230913-WA0000_(Veľké)_1S pracovníkmi Slobody zvierat spolupracujeme každý týždeň niekoľkokrát. Zväčša ich privolávame k zatúlaným psom, no z času na čas sa musíme vysporiadať s kurióznejšími prípadmi. V minulom roku, sme ich napríklad privolávali k mačiatkam, ktoré niekto vyhodil a ponechal v uzatvorenom vedre vedľa cesty v Petržalke. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Šteniatka sme dostali do dobrých rúk

Staromestská policajtka a policajt boli privolaní na Michalskú ulicu k osobám s dvoma sotva mesačnými šteňatami, ktoré už na prvý pohľad pôsobili apaticky. V ich blízkosti sa nenachádzala ani miska s vodou či potrava. Z dôvodu podozrenia, že môžu byť v zlom zdravotnom stave, nie sú chované vo vhodných podmienkach a majitelia nedokážu pokryť ich základné potreby, bola privolaná Sloboda zvierat ako aj veterinár Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorý rozhodol o ich odobratí.

Počas úkonov spojených s odoberaním šteniat zo starostlivosti osôb, mestskí policajti poskytovali zasahujúcim pracovníkom potrebnú asistenciu. Dozerali na verejný poriadok a aj bezpečnosť, nakoľko osoby boli značne rozrušené a miestami sa správali agresívne.

Šteniatka si následne do svojej opatery prevzala Sloboda zvierat.

Ak sa stretnete s podobnou situáciou, neváhajte a kontaktujte bezodkladne mestskú políciu prostredníctvom linky 159, tak ako to urobili aj v tomto prípade všímaví okoloidúci. Môžete tak zachrániť zdravie a život nevinnému zvieraťu.

Pokračujeme v edukácii kolobežkárov

Elektrokolobežky sa v posledných rokoch rozmohli aj v Bratislave. S ich rastúcou popularitou však pribúdajú prípady, kedy dochádza k ohrozovaniu najslabších účastníkov premávky, chodcov a chodkýň.

Mnohí využívajú e-kolobežky najmä k rýchlemu a pohodlnému spôsobu prepravy. Je potrebné mať však na pamäti, že aj jazda na elektrokolobežke má svoje pravidlá, ktoré musí ich používateľ dodržiavať. Prinášame Vám ich v nasledujúcich bodoch:

  • Na elektrokolobežke smú po ceste jazdiť len osoby staršie ako 15 rokov. Mladší na nej môžu jazdiť len na cyklocestách, poľných a lesných cestách ako aj v obytný zónach.
  • Smie sa na nej jazdiť aj po chodníku,cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov, však len po pravej strane, pričom kolobežkár nesmie ohroziť a obmedziť chodcov. Zároveň nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.
  • Kolobežkár môže jazdiť aj vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistovpo cestičke pre cyklistovalebo priechode pre cyklistov taktiež len po pravej strane a nesmie svojou jazdou ohroziť a obmedziť cyklistov.
  • V prípade, ak kolobežkári idú v skupine, môžu jazdiť len jednotlivo za sebou.
  • Počas jazdy je každý kolobežkár povinný držať riadidlá oboma rukami.
  • Počas jazdy na e-kolobežke nesmie viesť alebo prepravovať psa ani iné zviera. Rovnako nesmie ťahať predmety, ktoré by mohli sťažiť vedenie kolobežky.
  • Na e-kolobežke je povolená jazda len jednej osobe. 
  • V žiadnom prípade sa na nej nesmú viezť naraz dvaja alebo viacerí ľudia.
  • Jazdiť na e-kolobežke môžete len triezvy.

Aj napriek tomu, že zákon neukladá povinnosť nosiť počas jazdy na e-kolobežkách ochranné prvky, veľmi odporúčame, z bezpečnostných dôvodov, ich používanie. 

Keďže je pre nás veľmi dôležité, aby ľudia vedeli, akými pravidlami sa musia počas jazdy na elektrokolobežke riadiť, poznali aj zásady bezpečnosti a chránili tak nielen seba, ale aj ľudí okolo nich, od jari preto pravidelne vykonávame kontroly vo viacerých častiach mesta a edukujeme e-kolobežkárov o zásadách bezpečnosti. Vo zvýšenej miere sa venujeme napríklad aj peším zónam. V preventívnych kontrolách budeme pokračovať aj počas jesene.

Za porušenie pravidiel môže byť priestupca v blokovom konaní riešený do výšky 50 eur.

PB-2748_(Veľké)Jazda na e-kolobežkách v peších zónach nie je povolená. Kolobežkár sa priestupku nedopustí iba v prípade, ak vypne pomocný motorček a bude sa na nej pohybovať len za pomoci odrážania nohou alebo ju bude vedľa seba tlačiť. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Pomáhali sme ľuďom v núdzi

Aj v minulom týždni sa museli hliadky mestskej polície vysporiadať s viacerými prípadmi, kedy sa ľudia zranili alebo ocitli v iných zdravotných ťažkostiach.

V utorok podvečer napríklad ružinovskí policajti pomáhali na Ivanskej ceste osobe, ktorá ležala nehybne na zemi pod prístreškom zastávky MHD. Našťastie bola pri vedomí, ale nedokázala sama vstať a jej zdravotný stav si vyžadoval odborné ošetrenie. Privolaní zdravotníci ju previezli na vyšetrenia do ružinovskej nemocnice.

O deň neskôr znova hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II zasahovala na základe oznamu na linku 159 na Ipeľskej ulici, kde sa nachádzala osoba, ktorá sa sťažovala na silné bolesti hlavy po nešťastnom páde. Policajti sa o ňu starali až do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci. V ten istý deň, mestskí policajti z Dúbravky asistovali na mieste dopravnej nehody. Motocyklista zrazil srnu a v dôsledku pádu si privodil ľahšie zranenia v oblasti dolných končatín. Hliadka na Agátovej ulici, kde k nehode došlo, usmerňovala dopravu, aby nedošlo k ohrozeniu ďalších účastníkov cestnej premávky.

V piatok si zas pracovník kamerového strediska všimol na Nevädzovej ulici ženu, približne vo veku 30 rokov, ktorá ležala na zemi. Situáciu išla hneď preveriť ružinovská hliadka, ktorá po prvotnom skontrolovaní jej zdravotného stavu nadobudla podozrenie, že môže ísť o otravu alkoholom. Aj v tomto prípade sa o ňu postarali privolaní záchranári.