Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Starali sme sa o zranených ľudí a dozeráme aj na bezpečnosť v rekreačných zónach (zásahy hliadok 1. – 7. júla)

Dátum: 09.07.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Starali sme sa o zranených ľudí a dozeráme aj na bezpečnosť v rekreačných zónach (zásahy hliadok 1. – 7. júla)

Prvý prázdninový týždeň priniesol hliadkam mestskej polície v hlavnom meste celkom 2 834 udalostí. Prvú pomoc poskytovali zranenému motorkárovi a postarali sa aj o ďalších ľudí, ktorí sa ocitli v zdravotných ťažkostiach. Aj počas prázdnin sa vo zvýšenej miere zameriavame na dodržiavanie poriadku v Bratislavskom lesoparku a ďalších oddychovo-rekreačných zónach.

Najvyťaženejšou sa stala aj v minulom týždni oblasť dopravy. Okrem dopravných porušení sa museli mestské policajtky a policajti často zaoberať aj priestupkami proti verejnému poriadkuporušeniami všeobecne záväzných nariadení, išlo napríklad o situácie, kedy ľudia nerešpektovali zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti alebo znečisťovali verejné priestory.

Nechýbali prípady, kedy taxikári nerešpektovali príslušné ustanovenia zákona o cestnej doprave. Viackrát sme riešili aj fajčiarov, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané a aj osoby, ktorí nevhodným správaním obťažovali svoje okolie, čím sa dopustili priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Policajné hliadky pomerne často zamestnávali aj majitelia psov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení štvornohých miláčikov či ľudia, ktorí nerešpektovali ustanovenia zákona o lesoch.

Počas týždňa našli hliadky v uliciach Bratislavy 5 vrakov vozidiel, o ktorých informovali príslušné miestne úrady. V 3 prípadoch nám všímaví občania odovzdali nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala Račianska ulica s 86 porušeniami. Prítomnosť zdravotníkov si vyžadovalo 12 situácií, 2-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru a k 8 zatúlaným zvieratám sme privolávali pracovníkov Slobody zvierat.

Dozeráme na poriadok v mestských lesoch aj v lete

Aj počas prázdnin sa snažíme, aby boli Mestské lesy v Bratislave bezpečným a príjemným miestom na cyklistiku, turistiku a oddych v prírode. Environmentálne hliadky mestskej polície hliadkujú v rekreačných oblastiach Bratislavy pravidelne.

Sústreďujeme sa najmä na šoférov, ktorí si napriek zákazu dovolia ísť autami do lesa, ohrozovať ľudí a znepríjemňovať im pobyt v prírode. Častými priestupkami je ale aj parkovanie na miestach určených ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím.

Žiaľ, riešime aj zle uhasené ohniská alebo neporiadok v ich okolí.

Jedným z neustále sa opakujúcich priestupkov je aj venčenie psov na voľno. Okrem toho, že niektorí ľudia majú zo psov strach, je bežné, že psy naháňajú a často aj usmrtia lesnú zver. Áno, robia to aj vycvičené psy, ktoré inak počúvajú na slovo.

Cyklistov a cyklistky chceme požiadať o toleranciu voči chodcom a aby ich obiehali s dostatočným odstupom. Najmä v oblastiach s ich zvýšeným pohybom by mali výrazne spomaliť. Chodci a chodkyne by mali zas vždy ponechať aspoň polovicu cesty prejazdnú pre cyklistov.

Práve rýchlosť býva najčastejším dôvodom úrazov cyklistov v mestských lesoch. Neraz sme museli pomáhať zraneným cyklistom. Spomaľte. Za každou zákrutou môže byť človek alebo lesná zver.

lesopark_si_(Veľké)V lesoparku sa neustále stretávame aj s vodičmi, ktorí nerešpektujú zákaz vjazdu do lesov a parkovania na lesných pozemkoch. Foto: Mestská polícia Bratislava

Prvá pomoc pri epilepsii

Poskytnutie pomoci si v minulom týždni vyžadoval aj zdravotný stav osoby, ktorú postihol epileptický záchvat na Lazaretskej ulici. Išlo už o druhý takýto prípad, ktorý sme museli riešiť v priebehu posledných siedmych dní.

Viete ako postupovať, ak niekoho vo vašom okolí postihne epileptický záchvat?

  • Ak to je možné, pokúste sa najmä zabrániť samotnému pádu na začiatku bezvedomia.
  • Následne sa neusilujte človeka so záchvatom znehybniť, na to sú nastupujúce kŕče príliš silné.
  • Postačuje zabrániť tomu, aby sa človek poranil o okolité predmety.
  • Dbajte najmä o hlavu Je vhodné ju podložiť mäkkým materiálom (bunda, uterák, vankúš) alebo aspoň pridržiavať rukami.
  • Nikdy sa človeku s epileptickým záchvatom nesnažte otvárať ústa, vyťahovať jazyk či vkladať mu medzi zuby predmety alebo vlastné prsty. Pri náhlom kŕčovitom zovretí čeľustí by mohlo dôjsť k tomu, že vás uhryzne a škaredo poraní. Jazyk práve pre zvýšené napätie svalstva nezapadne.
  • Po odznení kŕčov treba postihnutého sledovať. Po prebratí z bezvedomia môže byť ešte dezorientovaný a záchvat samotný si nemusí pamätať.

Zachraňovali sme zraneného motorkára

Hliadka Útvaru zásahovej jednotky a kynológie sa v utorok krátko po 22:00, počas prejazdu Mostom Lafranconi, stala svedkom zrážky osobného auta s motocyklom.

Policajti neváhali a okamžite začali s poskytovaním prvej pomoci zranenému motorkárovi. Monitorovali jeho zdravotný stav a starali sa oňho až do príchodu privolaných záchranných zložiek. Záchranári ho následne previezli na potrebné vyšetrenia do nemocnice. Vyšetrovanie dopravnej nehody si prevzal Policajný zbor SR.

277795841_2108582855968989_2730491721327131537_n_(Vlastné)Mestské policajtky a policajti boli v minulosti už viackrát priamymi svedkami dopravných nehôd. Vždy okamžite zasahujeme, pomáhame zraneným. privolávame záchranné zložky a často musíme aj usmerňovať dopravu v okolí, aby nedošlo k ohrozeniu ostatných účastníkov cestnej premávky. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Spolupracovali sme so záchranármi

Prítomnosť záchranárov si v uplynulom týždni vyžadovali aj ďalšie prípady. Novomestskí policajti napríklad zasahovali na Račianskom mýte, kde sa nachádzal muž, ktorý javil známky zmätenosti. Policajtom sa ho citlivým prístupom podarilo upokojiť. Jeho stav si vyžadoval prevoz do nemocnice z účelom vykonania potrebných vyšetrení. Mal pri sebe aj psa, ktorého bolo potrebné dočasne umiestniť do dobrých rúk. Prevzali si ho preto privolaní pracovníci Slobody zvierat, ktorý sa oňho, až do zotavenia jeho pána, postarajú.  

Na Ružinovskej ulici sa zas hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II postarala o muža, ktorý trpel zjavnými duševnými ťažkosťami. Aj v tomto prípade bol odovzdaný do rúk zdravotníkov. Hliadka poskytla záchranárom zároveň asistenciu pri jeho prevoze do nemocnice.

mladíkovi v bezvedomí na Obchodnej ulici bola privolaná hliadka Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Policajtka a policajt skontrolovali jeho základné životné funkcie, našťastie dýchal. Uložili ho preto do stabilizovanej polohy, neustále monitorovali jeho stav a počkali na príchod posádky rýchlej zdravotnej pomoci. Vzhľadom na to, že išlo o mladistvú osobu, boli vyrozumení aj jeho rodičia. Záchranári ho previezli na potrebné vyšetrenia do najbližšej nemocnice