Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zachránili sme život a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 24. - 30. júna)

Dátum: 02.07.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Zachránili sme život a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 24. - 30. júna)

Počas posledného júnového týždňa sa hliadky mestskej polície v uliciach hlavného mesta zaoberali viac ako 2 800 udalosťami. Pomocou AED zachraňovali ľudský život, postarali sa aj o muža s epilepsiou a do rúk zdravotníkov sa im podarilo dostať muža trpiaceho duševnými ťažkosťami. Posledný školský deň sme vo zvýšenej miere dozerali na školákov, ktorí zahájili letné prázdniny.

Väčšina priestupkov, s ktorými sa hliadky museli popasovať sa týkala oblasti dopravy. Medzi najčastejšími situáciami, ktoré sme riešili boli porušenia verejného poriadku a aj všeobecne záväzných nariadení. Hliadky zamestnávali aj ľudia, ktorí svojim správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, majitelia psov, ktorí si pri venčení svojich štvornohých miláčikov neplnili povinnosti, ale napríklad aj taxikári, ktorí nerešpektovali ustanovenia zákona o cestnej doprave.

Počas týždňa sme v uliciach Bratislavy našli 8 vrakov vozidiel, ktoré sme hlásili príslušným miestnym úradom. V 2 prípadoch nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stala Tematínska ulica s 57 porušeniami. V 15 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci a 7-krát so Slobodou zvierat. 

Spoločnými silami sme zachránili ľudský život

K mužovi, ktorý náhle odpadol na Obchodnej ulici, nás prostredníctvom integrovaného záchranného systému vyslali kolegovia zo Záchrannej zdravotnej služby.

Hliadka Útvaru zásahovej jednotky a kynológie, ktorá mala v aute automatický externý defibrilátor (AED), sa v tej chvíli nachádzala neďaleko a na mieste bola do niekoľkých sekúnd. Ešte pred jej príchodom začal s vonkajšou masážou srdca svedok udalosti, ktorý komunikoval s operátorom tiesňovej linky.

Následne dal priestor policajtke a policajtovi, ktorí pripojili muža na automatický externý defibrilátor. Ten po analýze stavu vyslal prvý výboj. Policajti pokračovali v resuscitácii až do príchodu záchranárov. Zdravotný stav muža sa napokon podarilo stabilizovať a pripraviť na prevoz do nemocnice.

Vážime si ľudí, ktorí sa neboja podať iným pomocnú ruku, obzvlášť ak ide o záchranu života. Ďakujeme oznamovateľovi za jeho rýchlu reakciu, duchaprítomnosť a pomoc.

AED_11_copySúčasťou prístroja AED sú dva páry jednorázových elektród, ktoré sa pacientovi pripevnia na telo. Na každej elektróde je vyobrazený piktogram, ktorý určuje, na ktoré konkrétne miesto je potrebné elektródu nalepiť. Po nalepení začnú snímať a vyhodnocovať stav pacienta. Vždy je nevyhnutné postupovať podľa inštrukcií, ktoré AED zachraňujúcemu podáva. Foto: Mestská polícia Bratislava

Zdravotný stav muža si vyžadoval prítomnosť záchranárov

V sobotu krátko po 23:00 policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie preverovali situáciu na Obchodnej ulici, kde sa nachádzal muž, ktorý vystupoval agresívne voči svojmu okoliu. Hliadka ho zakrátko našla v jednej z prevádzok, kde aj naďalej pokračoval v hrubom správaní voči zamestnancom a aj hosťom.

Policajti ho vyzvali, aby sa upokojil a predložil doklad totožnosti. Preukázať sa však odmietol, preto bol za účelom zistenia totožnosti predvedený na policajnú stanicu. Neupokojil sa ani po príchode na stanicu, kričal, urážal členov hliadky a bol značne rozrušený.

Po chvíli ho policajti dostali pod kontrolu. Nakoľko vznikla obava o jeho zdravie a podozrenie, že môže trpieť duševnými ťažkosťami, boli privolaní pracovníci rýchlej zdravotnej pomoci, ktorí si ho prevzali do svojej opatery a previezli na potrebné vyšetrenia do nemocnice.

Postarali sme sa o mladíka s epilepsiou

Policajnú hliadku vo štvrtok vo večerných hodinách oslovil mladý muž s prosbou o pomoc. Uviedol, že trpí epilepsiou a cítil, že sa mu blíži záchvat.

Policajti neváhali a okamžite mu poskytli potrebnú pomoc. Uložili ho na zem, odstránili z jeho blízkosti ostré a hranaté predmety, ktorými by si mohol ublížiť. Zatiaľ čo mu jeden z policajtov pridržiaval hlavu rukamimonitoroval silu a priebeh kŕčov, ktoré je pri epilepsii len potrebné nechať odznieť, druhý člen hliadky privolal záchranárov. Tí zakrátko dorazili na miesto.

Mladík po odznení príznakov komunikoval, no bol vysilený. Zdravotníci ho po nevyhnutných úkonoch priamo na mieste previezli do najbližšej nemocnice.

epileptik_1_na_wweb_1Policajti vedeli, čo je potrebné urobiť v prípade blížiaceho sa epileptického záchvatu. Poskytli mladíkovi prvú pomoc a odovzdali ho do rúk zdravotníkov. Foto: Mestská polícia Bratislava

Poskytli sme prvú pomoc po kolapse a aj pri úraze hlavy

Mestské policajtky a policajti v minulom týždni zasahovali aj pri ďalších situáciách, ktoré si vyžadovali poskytnutie prvej pomoci a prítomnosť záchranárov.

Novomestská hliadka napríklad v stredu pomáhala mužovi, ktorému došlo náhle nevoľno. Policajtom uviedol, že má cukrovku. Poskytli mu potrebnú pomocstarali sa oňho až do príchodu zdravotníkov, ktorí si ho prevzali.

Mestskí policajti z Ružinova zas na Gagarinovej ulici poskytovali prvú pomoc asi 50-ročnému mužovi, ktorý skolaboval pravdepodobne v dôsledku vysokých teplôt. Jeho stav si vyžadoval prevoz do nemocnice.

Ružinovská hliadka zasahovala aj pri úraze hlavy na Rožňavskej ulici. Zraneného členovia hliadky prvotne ošetrili obväzmi z autolekárničky a následne ho odovzdali do opatery privolaných pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci.