Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zasahovali sme pri roztržke a pomohli žene v ohrození života (zásahy 17. – 23. júna)

Dátum: 25.06.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Zasahovali sme pri roztržke a pomohli žene v ohrození života (zásahy 17. – 23. júna)

Uplynulý týždeň priniesol hliadkam mestskej polície v Bratislave 2 976 udalostí. Zakročovali pri roztržke v centre mesta, odhalili osobu v pátraní a pomohli mladej žene v ohrození života. Počas letnej sezóny sa ľudia môžu s mestskými policajtmi a policajtkami stretnúť častejšie napríklad aj v areáloch prírodných jazier a kúpalísk, kde dozerajú na bezpečnosť a verejný poriadok.

Mestské policajtky a policajti sa najčastejšie zaoberali porušeniami v oblasti dopravy, bolo ich celkom 1 002, pričom 42 z nich bolo spáchaných závažným spôsobom. Nechýbali porušenia všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta a mestských častí, priestupky proti verejnému poriadku či nerešpektovanie ustanovení zákona o cestnej doprave zo strany taxikárov.

Mestské policajtky a policajti tiež pomerne často riešili ľudí, ktorí nevhodným správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, majiteľov psov, ktorí si pri venčení svojich štvornohých miláčikov neplnili povinnosti, ale napríklad aj fajčiarov, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané. Vysporiadať sme sa v 3 prípadoch museli aj s priestupkom proti majetku.

V uliciach hlavného mesta sme našli 5 vrakov vozidiel 2 nelegálne skládky odpadu, ktoré sme odovzdávali na doriešenie príslušným miestnym úradom. V 5 prípadoch nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stala Ľanová ulica s 50 porušeniami. V 10 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, 1-krát s hasičmi a 5-krát so Slobodou zvierat. 

Poskytli sme prvú pomoc a asistovali zdravotníkom

V stredu, krátko pred polnocou, požiadala hliadku zo Starého Mesta vystrašená žena o pomoc s jej sestrou, ktorá trpí duševnými ťažkosťamimá strach o jej život. Policajtov zaviedla do jedného z podnikov v centre mesta. Mladú ženu v zlom zdravotnom stave našli policajti na toaletách. Mala vážne poranené zápästie na ľavej ruke. Okamžite jej poskytli prvú pomoc a masívne krvácanie sa snažili zastaviť obväzmi z lekárničky.

Zakrátko na miesto dorazila aj privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá si ju prevzala do svojej opatery. Vzhľadom na to, že žena bola značne rozrušená a mala miestami agresívne prejavy, záchranári požiadali policajtov o asistenciu pri jej prevoze do nemocnice. Na požiadanie zdravotníckeho personálu nemocnice následne hliadka poskytla spoluprácu aj pri ďalších zdravotníckych úkonochhospitalizácii pacientky.

IMG-20230526-WA0001_(Veľké)_na_webČastokrát sa stáva, že si prevoz pacientov do nemocnice vyžaduje aj asistenciu polície. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Našli sme muža v pátraní

Vo štvrtok krátko po 19:00 preverovala staromestská hliadka oznam o osobách, ktoré na Kamennom námestí požívajú alkohol a znečisťujú verejné priestory. Na mieste sa nachádzal muž značne pod vplyvom alkoholu. Pri preverovaní totožnosti bolo zistené, že sa nachádza v policajnom pátraní, preto boli privolaní príslušníci Policajného zboru SR, ktorí si osobu, za účelom vykonania ďalších potrebných úkonov, prevzali.

Neuposlúchol výzvy

Policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie si v nedeľu v skorých ranných hodinách prostredníctvom Mestského kamerového systému všimli osoby na Hurbanovom námestí, medzi ktorými dochádzalo už na prvý pohľad k roztržke. Hliadka sa okamžite presunula na miesto a už počas príjazdu spozorovala ako jeden z mužov útočí na ďalšieho muža.

Policajti ho vyzvali, aby upustil od protiprávneho konania, čo neuposlúchol pokúšal sa napadnúť aj ich. To sa mu nepodarilo, nakoľko v tom momente boli voči nemu použité donucovacie prostriedky, hmaty a chvaty, čím dostali muža pod kontrolu a upokojili situáciu. Za priestupok bol hliadkou na mieste riešený v blokovom konaní. K zraneniu osôb nedošlo.

Letná sezóna prináša kolapsy z tepla

Počas letnej sezóny sa každoročne hliadky mestskej polície stretávajú s prípadmi prehriatia organizmu v dôsledku extrémnych horúčavľuďom po kolapse poskytujú prvú pomoc.

Vyhnite sa takýmto situáciám s našimi radami:

 • Pite počas dňa veľa vody. Dospelému človeku sú odporúčané minimálne tri litre tekutín denne.
 • Vyhýbajte sa sladeným nápojom a alkoholu. Neodporúča sa ani káva vo veľkom množstve.
 • Stravujte sa ľahšie. Konzumujte veľa zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody, ako napríklad uhorku či melón.
 • Noste vzdušné oblečenie, ideálne svetlej farby.
 • Pokiaľ to nie je nevyhnutné, nevychádzajte na priame slnko, najmä v čase obeda a popoludní.
 • Príbytky odporúčame vetrať len skoro ráno alebo neskoro večer, nie počas dňa.
 • Dávajte si pozor aj na vysoké teplotné rozdiely medzi vonkajším prostredím a klimatizovaným interiérom.

V prípade, ak niekto vo vašom okolí skolabuje, neváhajte a poskytnite mu potrebnú pomoc:

 • Presuňte ho mimo slnka, ideálne do najbližšieho tieňa a uložte ho do polohy ležmo s podopretou hlavou alebo do polosedu.
 • Ochlaďte ho, napríklad potieraním vlažnou vodou či ovievaním a podávajte mu po malých dávkach vlažnú, nesladenú vodu.
 • Ak sa stav postihnutého nezlepšuje, nečakajte a kontaktujte bezodkladne rýchlu zdravotnú pomoc prostredníctvom linky 155.

horúčavy_voda_(Veľké)Prijímanie dostatočného množstva tekutín je jedným zo základných pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať v letných horúčavách. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Pozor na zlodejov na kúpaliskách

Kúpaliská a prírodné jazerá sú v lete jednými z najvyhľadávanejších lokalít. Čím viac ľudí, tým však väčšie lákadlo pre zlodejov.

Ako sa vyhnúť krádeži počas oddychu pri vode? Prinášame vám niekoľko užitočných rád:

 • Veľký finančný obnos, platobné karty a iné cennosti nechajte doma. Vezmite si na kúpalisko len toľko peňazí, koľko viete, že reálne využijete.
 • Miesto pri vode, kde sa zložíte, nenechávajte nikdy bez dozoru. Ideálne je, aby naň vždy dohliadala aspoň jedna osoba.
 • Na mnohých kúpaliskách je napríklad možnosť odložiť si svoje osobné veci do skriniek, odporúčame ju využiť.
 • Vodiči, predtým, než opustíte svoje vozidlo uistite sa, že ste zatvorili všetky okná a riadne ho uzamkli. Na viditeľných miestach nenechávajte svoje osobné veci - doklady, kabelky, peniaze, mobilné telefóny, notebooky či iné cennosti. To platí, aj ak auto opúšťate len na kratší čas.

Areály kúpalísk a prírodných jazier majú svoje pravidlá, prosíme, rešpektujte ich. Tie sa dotýkajú napríklad aj psíčkarov:

 • Vo viacerých areáloch platí zákaz voľného pohybu psov a aj zákaz ich vstupu do vodnej plochy. Ide napríklad o Veľký Draždiak, Zlaté piesky či Štrkovecké jazero. Do areálu Kuchajdy majú dokonca psi vstup úplne zakázaný.
 • Nie každému je príjemné keď sa okolo neho pohybujú voľne pustené psy. Niekto môže v ich prítomnosti pociťovať úzkosť a strach. Nespôsobujte iným zbytočný stres a buďte k svojmu okoliu ohľaduplní.
 • V prípade, ak sa stanete svedkom páchania akéhokoľvek protiprávneho konania, neváhajte sa obrátiť na niektorú z našich hliadok v teréne alebo kontaktovať linku 159. Sme vám vždy nablízku.