Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zadržali sme útočníka a poradiť sme si museli aj s požiarmi (zásahy hliadok 10. – 16. júna)

Dátum: 18.06.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Zadržali sme útočníka a poradiť sme si museli aj s požiarmi (zásahy hliadok 10. – 16. júna)

Bratislavské mestské policajtky a policajti sa počas uplynulého týždňa museli vysporiadať s viac ako 2 900 udalosťami. Zasahovali voči mužovi, ktorý napádal ľudí v Starom Meste, poradiť si museli aj s dvoma požiarmi a podieľali sa aj na zabezpečovaní pokojného priebehu inaugurácie prezidenta SR. V minulom týždni sme tie zorganizovali prvý spoločný výcvik zásahových a kynologických jednotiek mestských a obecných polícií z celého Slovenska.

Hliadky mestskej polície sa najčastejšie zaoberali dopravnými porušeniami. Druhými najzastúpenejšími boli priestupky proti verejnému poriadku a občianskemu spolunažívaniu. Nechýbali porušenia na úseku čistoty a poriadku na verejných priestranstvách a pomerne často sme riešili aj psíčkarov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov.

Zaoberali sme sa tiež priestupkami proti majetku a porušeniami na úseku hospodárenia s bytmi a nebytovými priestormi. Vo viacerých prípadoch si museli mestské policajtky a policajti poradiť s porušeniami ustanovení zákona o lesoch a aj s ľuďmi, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané, najčastejšie na zastávkach mestskej hromadnej dopravy.

Počas týždňa sme v uliciach Bratislavy našli 6 vrakov vozidiel4 nelegálne skládky odpadu. Po zadokumentovaní sme tieto prípady odovzdali na doriešenie príslušným miestnym úradom. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala Račianska ulica so 44 udalosťami.

Prítomnosť pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci si vyžadovalo 10 rôznych situácií, 5-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboruv 7 prípadoch aj so Slobodou zvierat. 

Otvorili sme nový výcvikový polygón

V priestoroch Kramerovho lomu v Novom Meste, kde v minulosti sídlila hipologická jednotka mestskej polície, vzniká postupne výcvikový priestor pre policajtov a policajtky. Súčasný stav je len začiatok a veríme, že v budúcnosti nám okolnosti umožnia, aby sme ho mohli ďalej rozvíjať.

Našou víziou je poskytnúť kvalitný priestor pre tréning všetkých našich policajtov a policajtiek, ale aj miesto, kde budú môcť prísť na výcvik kolegovia z menších mestských a obecných polícií.

V súčasnosti sa v Kramerovom lome nachádzajú mestskí kynológovia. Okrem zázemia pre nich tu je pripravené ihrisko na tréning psov, ale aj taktický polygón, takzvaný killinghouse. Ten slúži napríklad na nácvik vstupov do priestorov, ako sú byty, obchody a podobne, ich prepátravanie a postupy voči osobám, ktoré neuposlúchnu výzvu na opustenie priestorov. Taktiež v ňom môžu pracovať so psami, ktoré pomáhajú prepátravať priestory killinghousu. Policajti v ňom trénujú s realisticky pôsobiacimi zbraňami, ktoré strieľajú farbu. Vnútorné priestory sú modulárne a dajú sa prispôsobiť potrebám výcviku.

V minulom týždni sme zároveň zorganizovali prvý celoslovenský spoločný tréning zásahových a kynologických jednotiek mestských polícii na Slovensku. Dvojdňového výcviku sa zúčastnili mestské policajtky a policajti z Trnavy, Košíc, Žiliny, Popradu, Serede, Ružomberku a Dunajskej Stredy. Okrem taktického tréningu v killinghouse, absolvovali aj výcvik so psami a zdravotnú prípravu.

na_web_2222_(Veľké)Mestské policajtky a policajti v taktickom polygóne trénovali aj postupy voči osobám, ktoré neuposlúchnu výzvu na opustenie priestorov. Killinghouse v budúcnosti poslúži aj na výcvik policajných kadetov. Foto: Mestská polícia Bratislava

Útočník skončil v rukách polície

Piatková nočná služba priniesla aj situáciu, kedy v centre mesta na Panskej ulici agresívny muž fyzicky napádal ľudí vo svojom okolí. Na mieste zasahovali policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie ako aj kolegovia zo staromestského veliteľstva.

Zdravotný stav jednej z napadnutých osôb si vyžadoval prítomnosť záchranárov. Vzhľadom na to, že utrpela úraz hlavy, bola následne sanitkou prevezená na nevyhnutné vyšetrenia do nemocnice.

Útočník bol z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva obmedzený na osobnej slobode a predvedený na príslušné obvodné oddelenie Policajného zboru za účelom vykonania ďalších potrebných úkonov.

Dva požiare v jednu noc

V noci z piatka na sobotu si hliadka z okresného veliteľstva v Ružinove všimla na Raketovej ulici horieť smetné nádoby.nebezpečnej blízkosti požiaru sa nachádzalo aj odstavené motorové vozidlo. Bezodkladne bol vyrozumený Hasičský a záchranný zbor SR, ktorého posádka zakrátko dorazila na miesto.

Hasičom sa požiar podarilo dostať pod kontrolu včas, bez toho, aby došlo k akémukoľvek poškodeniu auta. Mestskí policajti po celý čas hasičom asistovali pri zabezpečovaní miesta udalosti.

O dve hodiny neskôr zas na staromestských policajtov počas prechádzania Záhradníckou ulicou naliehavo mávala skupinka ľudí. Ihneď sa pri nich pristavili. Hliadku upozornili na požiar balkóna jedného z bytových domov. Hasiči už boli v tom čase na ceste.

Policajtom sa spoločne s nimi podarilo dostať do bytovky. Byt im otvorila žena, ktorá tvrdila, že zaspala a oheň vznikol pravdepodobne zo zle zahasenej cigarety. K zraneniam osôb našťastie nedošlo. Požiar sa hasičom podarilo uhasiť.

hasiči_(Veľké)S  hasičmi spolupracujeme najčastejšie pri požiaroch, ale napríklad aj pri mimoriadnych situáciách spojených so silným vetrom či povodňami. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Inaugurácia prezidenta SR aj pod dohľadom mestskej polície

V sobotu sa v Bratislave konala slávnostná inaugurácia prezidenta Slovenskej republiky. Na jej bezproblémový priebeh dohliadali v spolupráci s Policajným zborom SR a Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií aj posilnené hliadky mestskej polície.

Do bezpečnostných opatrení sme vyčlenili policajtky a policajtov zo všetkých okresných veliteľstiev a aj Útvaru zásahovej jednotky a kynológie.

Mestskí policajti a policajtky plnili najmä úlohy v súvislosti so zabezpečovaním poriadku na dopravných komunikáciách a parkoviskách, kde je, z dôvodu bezpečnostných opatrení, požadované vylúčenie verejnej dopravy a zákaz parkovania. Dohliadali sme zároveň aj na bezpečnosť a dodržiavanie verejného poriadku na celom území hlavného mesta.

Podujatie sa zaobišlo bez narušenia verejného poriadku.