Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dohliadali sme na bezpečnosť cyklistov a našli osobu v pátraní (zásahy hliadok 3. – 9. júna)

Dátum: 11.06.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Dohliadali sme na bezpečnosť cyklistov a našli osobu v pátraní (zásahy hliadok 3. – 9. júna)

Mestské policajtky a policajti sa počas minulého týždňa v uliciach Bratislavy zaoberali 3 032 udalosťami. Odhalili ženu v pátraní, do bezpečia dostali muža v zlom duševnom rozpoložení, pomáhali aj ďalším ľuďom v zdravotných ťažkostiach a dozerali na pokojný priebeh detskej cyklojazdy.

Väčšina priestupkov, s ktorými sa hliadky museli popasovať sa týkala oblasti dopravy. Druhými najzastúpenejšími boli porušenia všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta a mestských častí, priestupky proti verejnému poriadku a porušenia vodičov taxislužieb, ktorí nerešpektovali zákon o cestnej doprave.

Mestské policajtky a policajti tiež pomerne často riešili ľudí, ktorí hrubým správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, majiteľov psov, ktorí si pri venčení svojich štvornohých miláčikov neplnili povinnosti, ale napríklad aj ľudí, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané.  

Počas týždňa sme v uliciach hlavného mesta našli 6 vrakov vozidiel 2 nelegálne skládky odpadu, ktoré sme hlásili príslušným miestnym úradom. V 3 prípadoch nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stalo Tyršovo nábrežie so 69 porušeniami. V 15 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, 2-krát s hasičmi a 14-krát so Slobodou zvierat. 

Darovaná krv zachraňuje ľudské životy

Darovanie krvi sa pre petržalské mestské policajtky a policajtov stalo už tradíciou, ktorú neporušili ani tento rok. V Cik Cak centre, ktorého priestory sa pri príležitosti Petržalskej kvapky krvi v minulom týždni zmenili na mobilné odberové centrum, sa zdravotníčkam od všetkých darcov podarilo získať celkom 16 litrov krvi.

Dobročinné podujatie, ktoré každý rok organizuje mestská časť Petržalka oslávilo jubilejný 20. ročník. Okrúhle 20. narodeniny si zároveň pripomína aj Národná transfúzna služba SR, ktorá je spoluorganizátorom podujatia.

Ani tento rok medzi dobrovoľnými darcami nechýbali naše kolegyne a kolegovia, ktorí si veľmi dobre uvedomujú, aký veľký význam má pravidelné darovanie krvi a že aj takýmto spôsobom môžu zachraňovať ľudské životy.

Krv, ktorú darcom odobrali pracovníčky Národnej transfúznej služby bude použitá pre pacientov po rôznych úrazových stavoch spojených s krvácaním, na plánované chirurgické zákroky s krvnými stratami, anémie, popáleniny a mnoho ďalších. Veríme však, že budú mať čo najmenej prípadov, pri ktorých bude darcovská krv potrebná.

4_(Veľké)Krv dobrovoľným darcom odobrali zdravotníčky z Národnej transfúznej služby SR. Foto: Mestská polícia Bratislava

Počas poskytovania pomoci mužovi s epilepsiou sme odhalili ženu v pátraní

V pondelok popoludní boli policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie privolaní na Kamenné námestie, kde sa nachádzal muž, ktorého postihol epileptický záchvat. Po tom, čo prejavy epilepsie odzneli, ho policajti upokojili a skontrolovali jeho zdravotný stav, ktorý si napokon nevyžadoval lekárske ošetrenie.

Vzápätí sa medzi mužom a ďalšími osobami, ktoré boli pri ňom, strhla roztržka. Zasahujúce hliadky ju okamžite ukončili použitím donucovacích prostriedkov, hmatov a chvatov. Preverením totožnosti zúčastnených bolo následne zistené, že po jednej z aktérok potýčky bolo v Českej republike vyhlásené pátranie.

Na miesto boli preto privolaní kolegovia z Policajného zboru SR. Osoby boli následne predvedené na policajnú stanicu za účelom podania vysvetlenia.

Do monitoringu stúpajúcich hladín riek sa zapojila aj mestská polícia

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal začiatkom minulého týždňa pre Bratislavu výstrahu druhého stupňa pred povodňami. Na bezpečnosť v blízkosti tokov Dunaja a Moravy dohliadali spoločne s Policajným zborom aj hliadky mestskej polície.

Viaceré oblasti v blízkosti tokov Dunaja a Moravy sme preventívne zabezpečili proti vstupu osôb. Uzatvorené bolo napríklad Tyršovo nábrežie, Slovanské nábrežie pod hradom Devín, ale aj cyklotrasa pod Mostom Slobody v Devínskej Novej Vsi.

K zraneniam osôb ani iným život ohrozujúcim prípadom počas mimoriadnej situácie nedošlo.

1000022211_(Veľké)Mestskí policajti, z dôvodu zaistenia bezpečnosti, zaplavované oblasti zabezpečovali proti vstupu osôb. Foto: Mestská polícia Bratislava

Cyklojazda pod dohľadom mestskej polície

Na bezpečnosť počas nedeľnej cyklojazdy venovanej deťom a mládeži dohliadali aj mestské policajtky a policajti.

Cyklisti vyštartovali o 16:00 z Rybného námestia. Približne 5-kilometrová trasa viedla viacerými staromestskými ulicami, cez Starý most s cieľom v Petržalke.

Hliadky zo staromestského veliteľstva ako aj Útvaru zásahovej jednotky a kynológie v spolupráci s Policajným zborom SR na jednotlivých úsekoch trasy, počas prejazdu cyklistov, usmerňovali dopravuzaisťovali bezpečnosť ľudí. Účastníkov cyklojazdy zároveň po celý čas sprevádzali aj naše cyklohliadky.

Cieľom podujatia bolo zvýšiť povedomie o potrebe bezpečných cyklistických trás pre deti a vytvoriť príjemné prostredie pre jazdu na bicykli.

Cyklojazda sa zaobišla bez akýchkoľvek narušení.

IMG_5343_na_wev_(Veľké)Cyklistov doprevádzali cyklohliadky mestskej polície a na jednotlivých úsekoch trate boli prítomní aj staromestskí policajti, ktorí usmerňovali dopravu. Foto: Mestská polícia Bratislava

Skákal pred prechádzajúce vozidlá

Vo štvrtok predpoludním petržalskí mestskí policajti zasahovali na Panónskej ulici, kde zjavne rozrušený muž skákal pred prechádzajúce autá. Upozornili nás naňho pracovníci Dopravného podniku Bratislava.

Policajti sa muža ihneď po príchode na miesto ujali a citlivým prístupom ho upokojili. Priznal sa im, že je zúfalý a chce skoncovať so svojim životom. Vzhľadom na to, že mladík bol v zlom duševnom rozpoložení a jeho stav si vyžadoval odbornú pomoc, privolali sme posádku rýchlej zdravotnej pomoci. Záchranári si ho následne prevzali do svojej opatery.