Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dávali sme pozor na deti a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 27.5. – 2.6.)

Dátum: 04.06.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Dávali sme pozor na deti a pomáhali ľuďom v núdzi (zásahy hliadok 27.5. – 2.6.)

V týždni na prelome mája a júna sa museli hliadky mestskej polície v Bratislave vysporiadať s  3 096 udalosťami. Pomáhali ľuďom, ktorí sa ocitli v núdzi a dávali pozor aj na deti počas podujatia v centre mesta. V minulom týždni sme sa tiež stretli s náčelníkmi Bratislavského kraja a naša kolegyňa a kolega sa vrátili z výcviku v Nice, kde mali možnosť zdokonaliť sa v policajnej práci.

Najvyťaženejšou sa stala oblasť dopravy s celkovým počtom 1 015 riešených udalostí. Okrem dopravných porušení sa museli mestské policajtky a policajti často zaoberať aj s priestupkami proti verejnému poriadkuporušeniami všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta a jednotlivých mestských častí.

Nechýbali prípady, kedy taxikári nerešpektovali príslušné ustanovenia zákona o cestnej doprave, ale napríklad aj situácie, kedy ľudia fajčili na miestach, kde je to zakázané. Viackrát sa mestské policajtky a policajti zaoberali priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu či majiteľmi psov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov.

Počas týždňa našli hliadky v uliciach Bratislavy 6 vrakov vozidiel, ktoré hlásili príslušným miestnym úradom. V 5 prípadoch nám všímaví ľudia odovzdali nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala Regrútska ulica so 46 porušeniami.

Prítomnosť zdravotníkov si vyžadovalo 14 situácií, 2-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru a k 13 zatúlaným zvieratám sme privolávali pracovníkov Slobody zvierat.

Dozerali sme na bezpečnosť detí

V utorok dostali mestskí policajti na starosti Ulicu na hranie. Ide o susedský festival, počas ktorého je priestor, bežne prístupný vozidlám, dočasne uzavretý pre automobilovú dopravu. V rámci tohto dňa sa ulica premení na miesto, kde sa susedia všetkých vekových kategórií môžu slobodne stretnúť a hrať svojim obľúbeným spôsobom.

Počas celého utorka boli na Nedbalovej a Klobučníckej ulici rôzne športové aktivity, playkit, umelecké workshopy, vystúpenia, knižný swap s Baby knihy, DIY aktivity, DJ a mnohé ďalšie. Deti potrebujú pohyb a slobodu, aby boli zdravé, aktívne a nezávislé. Dnešné deti majú pritom menšiu slobodu pohybu ako ich rovesníci v minulosti.

Aj preto sme radi, že môžeme aj my svojou troškou prispieť k projektu Ulica na hranie.

ulica_na_hranieDeti hrajúce sa na ulici boli celý deň pod dozorom hliadok mestskej polície. Foto: Mestská polícia Bratislava

Pomáhali sme ľuďom v ťažkostiach

V piatok večer bola staromestská hliadka privolaná na Pribinovu ulicu, kde sa nachádzala žena, ktorá javila známky dezorientácie. Mestskí policajti ju citlivým prístupom upokojilistarali sa o ňu až do príchodu privolanej posádky rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ju previezla na potrebné vyšetrenia do nemocnice na Mickiewiczovej ulici.

O deň neskôr, v nočných hodinách, si mestskí policajti hliadkujúci v centre mesta všimli na Hurbanovom námestí osobu bezvládne ležiacu na zemi, okolo ktorej stála skupinka ľudí. Tí hliadku informovali, že už privolali záchranárov. Mestskí policajti jej poskytli bezodkladnú predlekársku pomoc a následne ju odovzdali do opatery zdravotníkov.

Oznam o mužovi v ťažkostiach, ktorý sa nachádzal v električke preverovala hliadka z novomestského veliteľstva v nedeľu v skorých ranných hodinách. Mladík javil známky podchladenia. Policajti mu zabezpečili teplo a neustále monitorovali jeho zdravotný stav. Následne sa oňho postarali pracovníci rýchlej zdravotnej pomoci.

Dúbravskí policajti zas pomáhali mladistvému dievčaťu, ktoré bolo pod vplyvom alkoholu. Záchranári ho previezli do detskej nemocnice na Kramároch. Hliadka poskytla zdravotníkom pri prevoze asistenciu, nakoľko sa dievča správalo agresívne. Vyrozumení boli zároveň aj rodičia mladistvej, ktorí sa následne dostavili do nemocnice.

Zúčastnili sme sa vzdelávania v Nice

Ako pracovať s ľuďmi v šoku, či virtuálny strelecký simulátor. Aj to zažila naša policajtka a policajt na policajnej akadémii v Nice.

Potreba dobre vycvičených policajtiek a policajtov sa ukazuje stále viac. Aj preto sme radi, že sme sa ako Mestská polícia Bratislava zapojili do medzinárodného projektu PACTESUR2. Vďaka nemu majú naši kolegovia možnosť cvičiť na policajných akadémiách v zahraničí. Pred pár dňami sa vrátila dvojica kolegov pôsobiaca na okresnom veliteľstve v Starom Meste z Francúzska.

Práve Nice má veľmi ťažkú skúsenosť s teroristickým útokom z roku 2016 a aj preto vedie projekt zameraný na ochranu verejných priestranstiev. My sme je ho súčasťou.

Kolegovia počas niekoľkých dní trénovali s partnermi z ďalších 12 európskych miest, vymieňali si skúsenosti a vedomosti, aby ich mohli aplikovať vo svojom domácom prostredí.

Sme veľmi radi, že najšikovnejším kolegom vieme umožniť takéto zahraničné pobyty. V blízkej budúcnosti chceme začať pracovať aj s viacerými mestami v Európe. V Turíne sme začiatkom mesiaca mali svojich zástupcov, ktorí sa s tamojšou mestskou políciou vzdelávali v oblasti zabezpečenia veľkého športového podujatia Giro d’Italia. Od jesene by sme radi spustili projekt výmeny mestských policajtov s poľským mestom Gdańsk.

Raťo_a_Zuzka_(Veľké)Naša kolegyňa a kolega zo staromestského veliteľstva mali v Nice možnosť zoznámiť sa s fungovaním zahraničných mestských polícií. Foto: Mestská polícia Bratislava

Stretnutie náčelníkov Bratislavského kraja

Snažíme sa spájať mestské a obecné polície v Bratislavskom kraji, aby sme si mohli vymieňať nielen skúsenosti, ale mali aj silnejší hlas pri presadzovaní zmien v bezpečnosti v našej krajine.

Mestské a obecné polície na Slovensku dlhodobo pracujú na zmenách, ktoré by mohli priniesť viac pokoja a bezpečia do našich ulíc.

Medzi nimi sú aj zmeny zákonov, vďaka ktorým by sme mohli napríklad merať statickými radarmi rýchlosť vodičov áut a to napríklad pri školách alebo centrách pre seniorov. Jednou zo zmien by mala byť aj možnosť kontrolovať nalievanie alkoholu mladistvým a maloletým v civilnom oblečení.

Stretnutie náčelníkov mestských a obecných polícii Bratislavského kraja, ktoré sa tentokrát uskutočnilo na pôde našich kolegov a kolegýň v Modre, slúži nielen na informovanie o postupe ohľadom nového zákona o obecných políciách, ale aj na výmenu skúseností a to aj v tak praktických veciach, ako a kde nakupovať uniformy pre policajtky a policajtov, ale aj na riešenie postupov a zabezpečenia verejných podujatí.

Skvelou ukážkou spolupráce mestských a obecných polícii je aj spoločný plánovaný výcvik, ktorý sa uskutoční už o dva týždne v Bratislave. Spolu s ním otvoríme výcvikové priestory, ktoré budú slúžiť nielen našim policajtkám a policajtom, ale aj kolegom z ostatných mestských a obecných polícií.

stretnutie_náčelníkov_(Veľké)Našou snahou je prehlbovať spoluprácu aj s kolegami z mestských a obecných polícií Bratislavského kraja. Stretnutie náčelníkov sa tentokrát uskutočnilo v Modre. Foto: Mestská polícia Bratislava