Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Poradili sme si s opitým mužom, ktorý ohrozoval vodičov a zachraňovali aj zatúlané kačiatka (zásahy hliadok 20. – 26. mája)

Dátum: 28.05.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Poradili sme si s opitým mužom, ktorý ohrozoval vodičov a zachraňovali aj zatúlané kačiatka (zásahy hliadok 20. – 26. mája)

Mestské policajtky a policajti sa počas uplynulého týždňa museli v uliciach Bratislavy vysporiadať s 3 194 udalosťami. Odhalili muža, ktorý má zákaz zdržiavať sa na území Bratislavy, na osobnej slobode obmedzili aj opitého muža, ktorý ohrozoval bezpečnosť cestnej premávky a poradiť si tiež museli so zatúlanými kačiatkami.

Hliadky mestskej polície sa najčastejšie zaoberali dopravnými porušeniami. Druhými najzastúpenejšími boli priestupky proti verejnému poriadku a aj situácie, kedy taxikári nerešpektovali príslušné ustanovenia zákona o cestnej doprave. Nechýbali porušenia na úseku čistoty a poriadku na verejných priestranstvách a pomerne často sme riešili aj psíčkarov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov. Zaoberali sme sa tiež priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu a majetku. Vo viacerých prípadoch si museli mestské policajtky a policajti poradiť s porušeniami ustanovení zákona o lesoch.

Počas týždňa sme v teréne našli 3 vraky vozidiel2 nelegálne skládky odpadu, ktoré sme hlásili príslušným miestnym úradom. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stalo Námestie SNP so 75 porušeniami. Prítomnosť pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci si vyžadovalo 10 rôznych situácií, 1-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboruv 5 prípadoch aj so Slobodou zvierat. 

Opitý „regulovčík“ skončil v policajných putách

Hliadka mestskej polície v sobotu popoludní spozorovala na Jungmanovej ulici v Petržalke agresívneho muža, ktorý sa pohyboval priamo medzi autami na vozovke a svojim správaním obmedzoval a ohrozoval bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Udieral do prechádzajúcich vozidiel, čoho dôsledkom bola aj fyzická potýčka s jedným z vodičov. Mestskí policajti okamžite na situáciu reagovali a muža dostali mimo cestu.

Na opakované výzvy, aby upustil od protiprávneho konania nereagoval, naďalej sa správal hrubo a agresívne k svojmu okoliu a útočil aj na zasahujúcich policajtov. Vzhľadom na to, že kládol aktívny odpor, boli aj za spolupráce hliadky Policajného zboru SR voči nemu použité donucovacie prostriedky, hmaty a chvaty, slzotvorné prostriedky ako aj putá.

Dychovou skúškou mu boli namerané viac ako 3 promile. Z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva si prípad prevzala štátna polícia.

opitý_regulovčík_copyMuž kládol aktívny odpor aj po tom, čo sa ho podarilo dostať mimo cesty. Policajti voči nemu museli použiť donucovacie prostriedky. Foto zdroj: Instagram @blckxpert

Zákaz zdržiavať sa v hlavnom meste nerešpektoval

Hliadka Útvaru zásahovej jednotky a kynológie bola v sobotu večer vyslaná na Jelačičovu ulicu, kde sa, podľa slov oznamovateľa, nachádzala osoba, ktorá sa správala podozrivo a pravdepodobne užívala omamné látky. Počas prehľadávania lokality si policajti všimli muža zodpovedajúceho popisu, ktorý znečisťoval verejné priestranstvo.

Policajti ho požiadali o predloženie dokladu totožnosti, ktorý pri sebe nemal, avšak bol súčinný pri poskytnutí svojich osobných údajov. Preverením bolo následne zistené, že muž má súdom uložený zákaz zdržiavať sa na území hlavného mesta, k čomu sa hliadke aj sám priznal.

Z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu marenia úradného rozhodnutia bol eskortovaný na príslušné obvodné oddelenie Policajného zboru SR.

Zachraňovali sme zatúlané kačiatka

Prostredníctvom linky 159 sme v piatok popoludní prijali oznam o kačke s desiatimi káčatkami, ktoré sa pohybovali na frekventovanej križovatke ulíc Ružinovská a Tomášikova. Na situáciu okamžite zareagovala hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II.

Kačky sa podarilo dostať z cesty bezpečne do priľahlého parku. Na miesto boli následne privolaní pracovníci Štátnej ochrany prírody, ktorí ich odchytili a vypustili späť do ich prirodzeného prostredia, do Štrkoveckého jazera.

Nie je to prvý takýto prípad, s ktorým sme si museli poradiť. V minulosti sme zachraňovali napríklad káčatká, ktoré spadli do kanála v Petržalke alebo párik kačiek, ktoré uviazli na stredovom ostrovčeku na Bajkalskej ulici a kvôli zvýšenej doprave nedokázali prejsť na druhú stranu vozovky.

IMG-20230523-WA0014_(Veľké)_1Káčatká sa podarilo dostať do bezpečia aj za pomoci ochotných ľudí, ktorým ich osud nebol ľahostajný a pracovníkov Štátnej ochrany prírody. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Prvú pomoc sme poskytli zranenému motorkárovi a aj človeku s epileptickým záchvatom

Policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie si vo štvrtok ráno na križovatke Šancovej a Pražskej ulice všimli zrážku osobného auta s motocyklom. Okamžite išli účastníkom dopravnej nehody na pomoc. Zranenia motorkára si vyžadovali odborné ošetrenie zdravotníkmi, preto bola na miesto privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ho previezla na potrebné vyšetrenia do nemocnice. Prípad si následne na doriešenie prevzali príslušníci Policajného zboru SR.

O tri dni neskôr zasahovala ružinovská hliadka vo Vlčom hrdle, kde sme boli upozornení na osobu pravdepodobne s epileptickým záchvatom. Policajtka a policajt jej poskytli bezodkladnú predlekársku pomoc a aj v tomto prípade privolali záchranárov.

Mestskí policajti z Dúbravky sa zas postarali o osobu s rozbitou hlavou, ktorá ležala na Lamačskej ceste. Všimli si ju pozorní ľudia, ktorým nebola ľahostajná a kontaktovali linku 159. Do opatery si ju od policajtov prevzali zdravotníci.