Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ďalší opitý vodič skončil v rukách polície (zásahy hliadok 13. – 19. mája)

Dátum: 21.05.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Ďalší opitý vodič skončil v rukách polície (zásahy hliadok 13. – 19. mája)

Hliadky mestskej polície sa počas minulého týždňa v uliciach Bratislavy zaoberali 3 133 udalosťami. Odhalili vodiča pod vplyvom alkoholu, postarali sa o ľudí so zdravotnými problémami a svoje schopnosti pri poskytovaní prvej pomoci si zdokonalili na školení s členmi Dobrovoľnej civilnej ochrany.

Väčšina priestupkov, ktorými sa mestské policajtky a policajti museli popasovať sa týkala oblasti dopravy. Medzi najčastejšie protiprávne konania patrili aj porušenia všeobecne záväzných nariadení či priestupky, ktorých sa dopustili taxikári. Nechýbali prípady, kedy si majitelia psov neplnili povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov či nerešpektovanie ustanovení zákona o lesoch.

Zaoberali sme sa tiež porušeniami na úseku hospodárenia s bytmi a nebytovými priestormi či protiprávnym konaním ľudí, ktorí fajčili na miestach, kde je to zakázané. Hliadky zamestnávali aj ľudia, ktorí svojim správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu.

Počas týždňa našli mestské policajtky a policajti v teréne 9 vrakov vozidiel 2 nelegálne skládky odpadu, ktoré hlásili miestnym úradom. V 4 prípade nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stala Majerníkova ulica so 42 porušeniami. V 9 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, 2-krát s bratislavskými hasičmi a 6-krát so Slobodou zvierat. 

Starali sme sa o ľudí so zdravotnými ťažkosťami

Hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava III vo štvrtok podvečer reagovala na oznam na linku 159 o osobe, ktorú postihol pravdepodobne epileptický záchvat a pôsobí dezorientovane. Nachádzala sa na Tuhovskej ulici v mestskej časti Vajnory. Policajti jej ihneď po príchode na miesto poskytli prvú pomoc a privolali posádku rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá si ju prevzala.

O deň neskôr si so značne rozrušenou ženou, ktorá vo večerených hodinách kričala v jednom z vnútroblokov na Hraničnej ulici museli poradiť ružinovskí mestskí policajti. Citlivým prístupom sa im ju podarilo upokojiť. Sťažovala sa na nevoľnosť. Aj v tomto prípade si jej zdravotný stav vyžadoval odbornú pomoc, preto bola vyrozumená záchranná zdravotná služba. Až do príchodu záchranárov sa o ženu policajti starali. Následne bola prevezená na potrebné vyšetrenia do nemocnice v Ružinove

PB-9724_(Veľké)_1So záchranármi spolupracujeme nielen pri jednotlivých prípadoch, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah, ale aj pri rôznych preventívnych akciách, ktoré realizujeme. Ako zdravotný dozor sme ich mali k dispozícii napríklad aj pri doposiaľ najväčšej celomestskej akcii zameranej na konzumáciu alkoholu neplnoletými osobami v marci roku 2022. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Alkohol za volant nepatrí

V noci z nedele na pondelok si ružinovská hliadka počas prejazdu Trnavskou cestou všimla nekoordinovanú jazdu vozidla. Vodič prechádzal prudko z jedného jazdného pruhu do druhého a ohrozoval tak nielen seba, ale aj svoje okolie. Vzniklo podozrenie, že môže byť pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. 

To, že úlohu v tomto prípade zohráva pravdepodobne alkohol, si policajti všimli aj po tom, čo auto zastavili a komunikovali s vodičom. Potvrdila to napokon aj vykonaná dychová skúška, ktorej výsledkom boli viac ako 2 promile. Prípad si na doriešenie prevzal Policajný zbor SR.

Pravidelne sa vzdelávame v oblasti poskytovanie prvej pomoci

Takmer každý deň sa mestské policajtky a policajti stretávajú so situáciami, kedy je potrebné pomôcť človeku v zdravotných ťažkostiach. Preto popri iných vzdelávacích aktivitách nezanedbávame ani stretnutia s odborníkmi, napríklad z Dobrovoľnej civilnej ochrany. Naposledy s nimi trénovali kolegyne a kolegovia zo Starého Mesta.

Na školení si hliadky zopakovali správne postupy pri resuscitácii dospelých a detí a aj pri odstraňovaní cudzieho telesa z dýchacích ciest. Členovia Dobrovoľnej civilnej ochrany im vysvetlili a ukázali aj ako postupovať pri ošetrovaní rôznych vonkajších poranení, napríklad aj pri ranách, v ktorých zostal cudzí predmet.

V minulom roku sme sa vo viac ako 500 prípadoch postarali o ľudí, ktorí si privodili zranenie alebo sa ocitli v iných zdravotných komplikáciách.

Veľkým prínosom pre mestskú políciu sú aj automatické externé defibrilátory (AED). Šance na prežitie človeka sa zvyšujú až na 93% v prípade, ak sú použité včas. Ich samotné použitie pritom vôbec nie je zložité, obslúžiť ich dokážu aj úplní laici.

Aktuálne máme k dispozícii 6 defibrilátorov, ktoré sú umiestnené v služobných vozidlách jednotlivých okresných veliteľstiev a Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Aj vďaka tomu vieme rýchlo zasiahnuť tam, kde sme najviac potrební.

V tomto roku sme boli záchranármi oslovení zatiaľ 27-krát o zásah s použitím AED v život ohrozujúcich situáciách.

PB-5018_(Veľké)Na školení si policajti a policajtky skúšali napríklad aj postupy pri resuscitácii osôb. Foto: Mestská polícia Bratislava