Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pátrali sme po nezvestnom chlapcovi a pomohli aj zranenej seniorke (zásahy hliadok 6. – 12. mája)

Dátum: 14.05.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Pátrali sme po nezvestnom chlapcovi a pomohli aj zranenej seniorke (zásahy hliadok 6. – 12. mája)

V minulom týždni riešili mestské policajtky a policajti v uliciach hlavného mesta rekordných 3 153 udalostí. Zadržali zlodeja, hľadali strateného chlapca, zachraňovali zranenú seniorku a posvietili si aj na majiteľov psov. V závere týždňa dozerali na bezpečnosť počas otváracieho koncertu festivalu Starmus Earth.

Hliadky mestskej polície sa najčastejšie zaoberali porušeniami v oblasti dopravy, priestupkami proti verejnému poriadku a aj porušeniami všeobecne záväzných nariadení. Často riešili aj psíčkarov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov a riešiť museli aj priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.

Nechýbali prípady nerešpektovania zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a porušenia zo strany taxikárov. Mestské policajtky a policajti sa museli vysporiadať aj s viacerými priestupkami na úseku hospodárenia s bytmi a nebovými priestormi.

Počas týždňa hliadky sme v uliciach Bratislavy našli 3 nelegálne skládky odpadu a 6 vrakov vozidiel, ktoré sme následne hlásili príslušným miestnym úradom. V 6 prípadoch nám nálezcovia odovzdali nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stalo Námestie SNP so 46 porušeniami. Prítomnosť pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci si vyžadovalo 16 situácií, 2-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboruv 12 prípadoch aj so Slobodou zvierat. 

Pátrali sme po nezvestnom chlapcovi

Počas štvrtkového večera prehľadávali dúbravskí mestskí policajti spoločne s hliadkami Policajného zboru SR ulice Záhorskej Bystrice. Pátrali po 14-ročnom chlapcovi. Ten bol popoludní s kamarátmi na školskom ihrisku, kde si pri odchode zabudol svoj batoh s osobnými vecami, vrátane mobilu a kľúčov od bytu. Rozhodli sa preto zaniesť mu ho domov, kde si mysleli, že už bude. Doma však nebol a jeho mama sa oňho začala strachovať. Kontaktovala políciu a išla ho hľadať. Do hľadania sa spolu s policajtmi pustili aj jeho kamaráti a spolužiaci.

Počas prechádzania Námestím Rodiny, kde sme po ňom pátrali napríklad aj v miestnych podnikoch, si jeden z mestských policajtov všimol na balkóne bytového domu osobu, ktorá zodpovedala popisu mladíka. V tom ho cez kameru Mestského kamerového systému zbadala aj policajtka na operačnom stredisku. Keď sa potvrdilo, že je to on, policajt ho požiadal, aby zišiel dolu za ním. To už sa na miesto dostavila aj jeho šťastná mama a kamaráti.

Chlapec bol v poriadku. Vysvetlil im, že keď sa chcel dostať do bytu, nikto nebol doma a kľúče nemal pri sebe. Jeho znepokojená mama už totiž v tom čase bola v uliciach Záhorskej Bystrice, kde ho hľadala. Keďže sa nevedel dostať dnu, išiel zatiaľ ku svojmu kamarátovi, ktorý býva neďaleko. Všetkým, ale najmä svojej mame, sa ospravedlnil, že o sebe nedal vedieť. Prisľúbil tiež, že do budúcnosti už si dá na svoje veci väčší pozor a najmä dá vždy vedieť, kde sa nachádza a s kým je.

Ďalší zlodej v rukách polície

Už druhýkrát počas dvoch týždňov sa nám za pomoci Mestského kamerového systému podarilo odhaliť zlodeja. Tentokrát sa situácia odohrala na Kapucínskej ulici.

Policajt Útvaru zásahovej jednotky a kynológie si v stredu nadránom cez kameru všimol, že na zemi, pod prístreškom zastávky MHD, nehybne leží muž. Hliadka okamžite vyrazila za ním skontrolovať jeho zdravotný stav. Našťastie len spal. Policajtka a policajt ho prebudili a opýtali sa či je v poriadku. Tvrdil, že áno a že je na ceste domov. Bol však zjavne pod vplyvom alkoholu. Pomohli mu vstať a odporučili mu, aby nastúpil na najbližší spoj domov. Zároveň ho upozornili, aby si dával pozor aj na svoje osobné veci, keďže vedľa neho našli pohodený mobil, ktorý mu pravdepodobne vypadol z vrecka. Ubezpečil ich, že tak urobí.

Približne po pol hodine cez kameru spozorovali, že muž sa opäť uložil na spánok, pričom v tom čase sa pri ňom už nakláňal aj neznámy muž. Prehľadával mu vrecká. Kamera zachytila aj to, že mu vzal peňaženku, ktorú po prehľadaní položil na strechu zastávky. Hliadka bola do niekoľkých sekúnd na mieste, kde podozrivého obmedzila na osobnej slobode. K odcudzeniu peňaženky sa po chvíli priznal. Okradnutý muž zároveň tvrdil, že mu okrem peňaženky chýba aj mobilný telefón. Tie mal podozrivý u seba až tri. Z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu sme ho odovzdali príslušníkom Policajného zboru.

zlodej__na_webPodozrivý využil príležitosť a nič netušiacemu mužovi vytiahol z vrecka peňaženku. Pri čine ho spozorovala policajná hliadka. Foto: Mestská polícia Bratislava

Pomoc zranenej seniorke a aj ďalším ľuďom v núdzi

Staromestská hliadka si počas prechádzania Hroboňovou ulicou všimla na zastávke MHD zranenú ženu, ktorá nehybne ležala na zemi. Pomoc sa jej už snažili poskytnúť okoloidúci ľudia.

Žena v seniorskom veku uviedla, že sa potkla a nešťastne spadla. Z pádu bola vystrašená, avšak bola plne pri vedomí, komunikovala a vedela sa orientovať v čase a priestore. Sťažovala sa na bolesť v pravej ruke, na ktorú dopadla. Na hlave mala tiež masívne krvácajúcu ranu. Mestskej policajtke a policajtovi sa krvácanie za pomoci ovínadlového hydrofilného sterilného obväzu z lekárničky podarilo zastaviť.

Až do času príjazdu posádky rýchlej zdravotnej pomoci boli pri nejupokojovali ju. Prevezená bola následne na potrebné vyšetrenia do nemocnice na Mickiewiczovej ulici. Zakrvavený chodník prišli vyčistiť pracovníci technických služieb hlavného mesta.

Prvú pomoci si vyžadovali aj ďalšie prípady, s ktorými sa stretli hliadky mestskej polície v uliciach Bratislavy. Bolo tomu tak napríklad v pondelok ráno, keď sa členovia Útvaru zásahovej jednotky a kynológie postarali o staršiu ženu, ktorú našli sedieť na zemi na Mariánskej ulici. V oblasti tváre mala viacero poranení. Aj ona tvrdila, že nešťastne spadla a svedkovia k nej medzičasom privolali záchranárov.

Na Uzbeckej ulici zas pomáhala hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II mužovi, ktorý ležal na zemi a sťažoval sa na bolesti v mieste, ktoré mal nedávno operované. Zotrvali sme pri ňom až do príchodu zdravotníkov, ktorí sa oňho následne postarali.

Starmus pod dohľadom mestskej polície

Bratislava tento rok hostí festival spájajúci umenie a vedu STARMUS EARTH. V nedeľu ho odštartovala hudobno-vizuálna šou v Incheba Expo Open-Air. Podujatia sa zúčastnilo približne 40 000 ľudí.

Na bezpečnosť v spolupráci s Policajným zborom SR dozerali aj posilnené hliadky mestskej polície. Do bezpečnostného opatrenia sme vyčlenili policajtky a policajtov Útvaru zásahovej jednotky a kynológie aj so služobnými psami a tiež hliadky zo všetkých okresných veliteľstiev. V prípade potreby sme boli pripravení do opatrenia stiahnuť aj policajtky a policajtov vykonávajúcich bežnú hliadkovú činnosť.

Úlohou hliadok mestskej polície bolo nielen zaisťovať bezpečnosť a verejný poriadok v areáli koncertu a blízkom okolí, ale asistovať aj pri usmerňovaní motoristov, keďže oblasti sa dotklo počas víkendu viacero dopravných obmedzení. Podujatie sa napokon zaobišlo bez vážnejších narušení.

starmus_foto Koncert sprevádzalo viacero dopravných obmedzení. Jedným z nich bolo aj uzatvorenie Mosta SNP. Foto: Mestská polícia Bratislava