Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odhalili a zadržali sme zlodeja a asistovali aj pri dopravnej nehode (zásahy hliadok 29.4. – 5.5.2024)

Dátum: 07.05.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Odhalili a zadržali sme zlodeja a asistovali aj pri dopravnej nehode (zásahy hliadok 29.4. – 5.5.2024)

V týždni na prelome apríla a mája sa museli hliadky mestskej polície v Bratislave vysporiadať s  3 080 udalosťami. Odhalili a následne chytili zlodeja na úteku, záchranným zložkám asistovali pri dopravnej nehode a riešili aj situácie, kedy sa ľudia ocitli v zdravotných ťažkostiach. Počas víkendu sme sa zamerali najmä na oddychovo-rekreačné zóny, ktoré navštívili stovky ľudí.

Najvyťaženejšou sa stala oblasť dopravy s celkovým počtom 1 146 riešených udalostí. Okrem dopravných porušení sa museli mestské policajtky a policajti často zaoberať aj s priestupkami proti verejnému poriadkuporušeniami všeobecne záväzných nariadení, napríklad keď ľudia nerešpektovali zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti alebo znečisťovali verejné priestory.

Nechýbali prípady, kedy taxikári nerešpektovali príslušné ustanovenia zákona o cestnej doprave, ale napríklad aj situácie, kedy ľudia fajčili na miestach, kde je to zakázané. Išlo najmä o zastávky mestskej hromadnej dopravy. Viackrát sa mestské policajtky a policajti zaoberali priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu či majiteľmi psov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov. Riešiť sme až v 17 prípadoch museli aj prípady nerešpektovania ustanovení zákona o lesoch.

Počas týždňa našli hliadky v uliciach Bratislavy 10 vrakov vozidiel a 4 nelegálne skládky, ktoré hlásili príslušným miestnym úradom. V 1 prípade nám všímavý občan odovzdal nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala oblasť Kamzíka so 43 porušeniami. Prítomnosť zdravotníkov si vyžadovalo 10 situácií a k 13 zatúlaným zvieratám sme privolávali pracovníkov Slobody zvierat.

Asistovali sme pri dopravnej nehode

Vo štvrtok v ranných hodinách boli mestskí policajti z Okresného veliteľstva v Dúbravke záchrannými zložkami požiadaní o asistenciu pri dopravnej nehode. Na križovatke Saratovskej a Dúbravčickej ulice došlo k zrážke dvoch áut. Hliadka mestskej polície počas zásahu hasičov, záchranárov a príslušníkov Policajného zboru usmerňovala dopravudohliadala na bezpečnosť motoristov ako aj okoloidúcich chodcov.

dopravná_nehoda_na_web_(Veľké)Policajtka usmerňuje dopravu a dáva pozor na bezpečnosť účastníkov cestnej premávky počas zásahu pri dopravnej nehode. Foto: Mestská polícia Bratislava

Postarali sme sa ľudí so zdravotnými ťažkosťami

Pomoc hliadok mestskej polícieZáchrannej zdravotnej služby si vyžadovalo aj v minulom týždni niekoľko prípadov. Hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava V bola prostredníctvom volania na linku 159 privolaná v utorok krátko pred polnocou na Betliarsku ulicu. Nachádzal sa tam muž, ktorý už na prvý pohľad pôsobil dezorientovane. Nedokázal povedať kde býva ani či má rodinu. Vzhľadom na jeho stav boli na miesto privolaní záchranári. Do času ich príchodu sa oňho mestskí policajti staraliupokojovali ho.

V nedeľu zas mestskí policajti z ružinovského veliteľstva zasahovali na Stavbárskej ulici, kde na zemi, pred vchodom do jedného z tamojších bytových domov, ležal bezvládne muž. Bol pri vedomí, ale pôsobil zmätene. Hliadke sa priznal, že mu došlo náhle nevoľno v dôsledku čoho pravdepodobne odpadol. Aj v tomto prípade mu bola policajtmi poskytnutá prvá pomoc a následne si ho už do opatery prevzali členovia Záchrannej zdravotnej služby, ktorí ho transportovali na potrebné vyšetrenia do nemocnice.

Mestské lesy ožili, dozeráme v nich na bezpečnosť a poriadok

S príjemným jarným počasím obyvatelia hlavného mesta, ale aj jeho návštevníci čoraz častejšie vyrážajú za relaxom či športom do prírody. Oddychovo-rekreačné oblasti, ako napríklad Kamzík či Železná studničkanajvyťaženejšie najmä počas víkendových dní. Preto aj hliadky mestskej polície do nich vo zvýšenej miere sústreďujú svoju pozornosť.

Najčastejšie sa stretávame s priestupkami motoristov, ktorí nerešpektujú napríklad zákaz vjazdu do lesa alebo parkujú svoje vozidlá na lesných pozemkoch, čo je zakázané. Neraz musíme v týchto lokalitách aj usmerňovať dopravu, napríklad odkláňať prichádzajúcich vodičov na parkoviská v širšom okolí, pretože parkovacie plochy v blízkosti lesoparku sú častokrát už v ranných hodinách plné. Pozor dávame aj na psíčkarov, ktorí sú pri pohybe v lese povinní držať svojich štvornohých miláčikov na vôdzke.

O vyťaženosti rekreačno-oddychových zón svedčia aj naše štatistiky, napríklad v minulom týždni sme najviac udalostí v rámci celej Bratislavy riešili práve v lokalite Kamzíka. Nezaostávali Pekná cesta s 39 udalosťami alebo Cesta mládeže s 30 situáciami, ktoré museli mestské policajtky a policajti riešiť.

Vyzývame všetkých návštevníkov Mestských lesov v Bratislave k vzájomnej ohľaduplnosti. Motoristi, na parkovanie využívajte len vyhradené plochy. Pokiaľ je to možné, odporúčame uprednostniť verejnú dopravu alebo prísť jednoducho peši. Psíčkari držte si svojich psíkov na vôdzke.

PB-9800_(Vlastné)Sme nielen na parkoviskách, kde usmerňujeme vodičov, ale napríklad aj na Partizánskej lúke, kde dozeráme na dodržiavanie poriadku. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Zlodej využil príležitosť, z lupu sa však dlho netešil

Policajt Útvaru zásahovej jednotky a kynológie si v noci z pondelka na utorok cez jednu z kamier snímajúcu Obchodnú ulicu všimol muža, ktorý spadol na zem. Vzápätí sa pri ňom pristavila osoba na bicykli s kapucňou na hlave. Kým muž ležal otrasený z pádu, cyklista využil príležitosť, načiahol sa k nemu cez riadidlá a z pravého predného vrecka na nohaviciach mu odcudzil mobilný telefón. Následne sa vydal smerom ku Kollárovmu námestiu.

Na situáciu mestskí policajti okamžite zareagovali, presvedčili sa, že okradnutý muž je v poriadku a začali páchateľa prenasledovať. Nepodarilo sa mu ujsť ďaleko, zakrátko ho spozorovali na Lazaretskej ulici. Aj za použitia majákov ho vyzývali na zastavenie. Na výzvy však nereagoval a pokračoval v úteku. Hliadke sa ho po pár metroch podarilo zadržať na Špitálskej ulici.

Z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu krádeže bol na mieste odovzdaný hliadke Policajného zboru SR.