Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zastavili sme útočníka na úteku a postarali sa o stratené dieťa (zásahy hliadok 22. - 28. apríla)

Dátum: 02.05.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Zastavili sme útočníka na úteku a postarali sa o stratené dieťa (zásahy hliadok 22. - 28. apríla)

Počas minulého týždňa sa mestské policajtky a policajti v uliciach hlavného mesta zaoberali 3 006 udalosťami. Chytili útočníka, ktorý po bitke utiekol spred baru, postarali sa o stratené dievčatko a pomáhali aj ľuďom so zdravotným ťažkosťami.

Väčšina priestupkov, sktorými sa hliadky museli popasovať sa týkala oblasti dopravy. Nechýbali porušenia všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta a mestských častí, priestupky proti verejnému poriadku či nerešpektovanie ustanovení zákona o cestnej doprave zo strany taxikárov.

Mestské policajtky a policajti tiež pomerne často riešili ľudí, ktorí hrubým správaním obťažovali svoje okolie a dopustili sa tak priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, majiteľov psov, ktorí si pri venčení svojich štvornohých miláčikov neplnili povinnosti, ale napríklad aj motoristov, ktorí parkovali na lesných pozemkoch, čo je v zmysle zákona o lesoch zakázané.  

Počas týždňa sme v uliciach hlavného mesta našli 8 vrakov vozidiel 9 nelegálnych skládok odpadu, ktoré sme hlásili príslušným miestnym úradom. V 2 prípadoch nám boli odovzdané nájdené osobné doklady. Najvyťaženejšou lokalitou sa v minulom týždni stala Ľanová ulica s 50 porušeniami. V 10 prípadoch sme spolupracovali s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, 2-krát s hasičmi a 8-krát so Slobodou zvierat. 

zranený_kolobežkár_(Veľké)S jarným obdobím pribúdajú aj počty ľudí, ktorí sa zranili v dôsledku pádov z elektrických kolobežiek. Mestské policajtky a policajti preto kolobežkárov v teréne pravidelne upozorňujú na zásady bezpečnej jazdy. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Bitkár ďaleko neušiel

Mestská polícia prijala oznam, že na Vysokej ulici došlo k ruvačke, pričom útočník bezprostredne po čine z miesta odišiel.

Kým prvá hliadka na mieste bitky pomáhala ošetrovať zraneného muža, privolala Záchrannú zdravotnú službu a od svedkov zistila popis útočníka, tak ostatné hliadky mestskej polície v Starom Meste ho začali hľadať.

Podozrivého muža spozorovala policajtka a policajt na Obchodnej ulici. Po tom, čo sa mu prihovorili, sa dal muž na útek. Prvých niekoľko desiatok metrov ho prenasledovali v aute, následne keď zmenil smer, sa za ním obaja rozbehli. Muž nerešpektoval výzvy policajtov na zastavenie. Ale aj tak ho dvojica čoskoro dobehla a za použitia hmatov a chvatov zastavila.

Zdravotný stav zraneného muža, ktorého páchateľ nechal pred podnikom, bol natoľko vážny, že si vyžiadal prevoz do nemocnice.

Ak ste svedkom podobnej udalosti, neváhajte a ihneď privolajte pomoc. Informujte aj políciu prostredníctvom linky 159. Ak sa dá, nahláste aj informácie o páchateľovi, napríklad ako vyzeral, čo mal oblečené a ktorým smerom išiel. Jeho pohyb vieme sledovať aj prostredníctvom Mestského kamerového systému.

Postarali sme sa o stratené dieťa

Vo štvrtok popoludní si vodič jedného zo spojov MHD na konečnej zastávke všimol v autobuse malé dievčatko bez dozoru rodičov. Bolo vystrašené a tvrdilo, že nastúpilo na nesprávny autobus. Pracovníci dopravného dispečingu o situácii bezodkladne informovali operačné stredisko mestskej polície. Operátor na miesto vyslal najbližšiu dúbravskú hliadku.

V spolupráci s príslušníkmi Policajného zboru SR sa zakrátko podarilo nájsť jeho matku. Až do jej príchodu sa mestskí policajti o dieťa starali, upokojili ho a posadili do bezpečia služobného auta. Následne si ho už prevzala jeho vďačná mama.

stratené_dieťa_(Veľké)O dievčatko sa až do príchodu jeho matky mestskí policajti vzorne starali. Foto: Mestská polícia Bratislava 

Pomáhali sme ľuďom so zdravotnými ťažkosťami

Aj v minulom týždni sa museli hliadky mestskej polície vysporiadať s viacerými prípadmi, kedy sa ľudia zranili alebo sa ocitli v iných zdravotných ťažkostiach. V piatok napríklad pomáhali staromestskí policajti na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu dievčine, ktorej prišlo náhle nevoľno a aj zvracala. Upozornili nás na ňu ľudia čakajúci na zastávke MHD, ktorým nebola ľahostajná. Keďže sa ani po poskytnutí prvej pomoci jej zdravotný stav nezlepšoval, policajt privolali na miesto posádku rýchlej zdravotnej pomoci kontaktovali aj jej rodičov. Zotrvali pri nej až do príchodu záchranárov, ktorí si ju prevzali do svojej opatery.

O deň neskôr, krátko pred polnocou, si zas policajti Útvar zásahovej jednotky a kynológie všimli na Kapucínskej ulici muža s masívne krvácajúcou ranou na hlavne. Ihneď mu išli na pomoc. Ranu mu prvotne ošetrili a starali sa oňho až do príchodu zdravotníkov, ktorí ho previezli na potrebné vyšetrenia do nemocnice na Mickiewiczovej ulici.