Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Prichytili sme pri čine sprejera a zadržali aj opitého vodiča (zásahy hliadok 15. - 21. apríl)

Dátum: 23.04.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Prichytili sme pri čine sprejera a zadržali aj opitého vodiča (zásahy hliadok 15. - 21. apríl)

Hliadky mestskej polície sa v uplynulom týždni zaoberali celkom 2 864 udalosťami. Z ciest dostali opitého vodiča, zadržali vandala, ktorý posprejoval budovu a riešili aj nebezpečnú situáciu, keď z balkóna odpadol kus betónu. Cez víkend sme sa zapojili aj do programu Bratislavských mestských dní.

Najčastejšie museli mestské policajtky a policajti zasahovať pri priestupkoch na úseku dopravy, ktorých bolo celkom 1 031. Z nich 51 bolo spáchaných závažným spôsobom. Okrem toho sa pomerne často zaoberali prípadmi porušení všeobecne záväzných nariadení mestských častí alebo hlavného mesta, priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu, ako aj situáciami, kedy majitelia psov venčili svojich štvornohých miláčikov na voľno tam, kde je to zakázané alebo nedokázali preukázať totožnosť psa známkou.

Nechýbali porušenia na úseku verejného poriadku a aj priestupky, ktorých sa dopustili ľudia tým, že fajčili na miestach, kde je to zakázané. Mestské policajtky a policajtov často zamestnávali tiež taxikári nerešpektujúci ustanovenia zákona o cestnej doprave a riešiť museli aj porušenia zákona o lesoch. Na miestne úrady sme v minulom týždni nahlasovali 5 vrakov vozidiel1 nelegálnu skládku odpadu.

Najviac priestupkov evidujeme tentokrát z Ľanovej ulice v Ružinove, zistili sme ich tam celkom 54. V 14 prípadoch spolupracovali mestské policajtky a policajti s pracovníkmi rýchlej zdravotnej pomoci, v 1 prípade s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru4-krát so Slobodou zvierat.

Dali sme stopku opitému šoférovi

Mestskí policajti z Okresného veliteľstva Bratislava II si hneď v úvode týždňa vo večerných hodinách počas hliadkovania v lokalite Kazanskej ulice všimli na ceste vozidlo, ktoré išlo v protismere. Jazda vodiča bola navyše už na prvý pohľad veľmi nekoordinovaná.

Ihneď sa preto vydali za ním a po pár sekundách sa im ho podarilo zastaviť. Vodič znervóznel a z jeho prejavu policajti nadobudli podozrenie, že môže byť pod vplyvom alkoholu. To napokon potvrdila aj privolaná hliadka Policajného zboru SR, ktorá ho podrobila dychovej skúške na prítomnosť alkoholu s pozitívnym výsledkom. Prípad si na doriešenie prevzala štátna polícia.

opitý_vodič_1Vodič pod vplyvom alkoholu skončil v rukách polície. Foto: Mestská polícia Bratislava

Masívny kus betónu zasiahol vozidlo

V pondelok popoludní museli hliadky zo staromestského veliteľstva zasahovať na Lazaretskej ulici, kde z balkóna na 3. poschodí spadol kus betónu priamo na pod ním stojace motorové vozidlo.

Mestskí policajti okamžite zabezpečili miesto škodovej udalosti páskou a odkláňali peších, aby nedošlo k ohrozeniu ich bezpečnosti. Prostredníctvom operačného strediska boli zároveň vyrozumení príslušníci Policajného zboru SR, ktorí si prípad prevzali. K zraneniu osôb našťastie nedošlo.

„Umelec“ sa zo svojho diela dlho netešil

Mestskí policajti Útvaru zásahovej jednotky a kynológie si v noci z nedele na pondelok všimli na Mariánskej ulici v centre mesta muža v kapucni, ktorý sprejoval na jednu z tamojších budov graffiti. Bezodkladne ho z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu obmedzili na osobnej slobode.

Mladý muž s hliadkou spolupracoval a nebolo preto potrebné použiť donucovacie prostriedky. Následne ho eskortovali na príslušné policajné oddelenie, kde si ho prevzali príslušníci Policajného zboru SR na vykonanie ďalších potrebných úkonov.

sprejer_1Mladíkovi sa sprejovanie na cudzí majetok nevyplatilo. Priamo pri čine ho pristihla hliadka mestskej polície. Foto: Mestská polícia Bratislava

Boli sme súčasťou Bratislavských mestských dní

Cez víkend sa v hlavnom meste konali už tradičné Bratislavské mestské dni. Do bohatého programu sa zapojila aj Mestská polícia Bratislava.

Pre deti, ale aj dospelých sme otvorili dvere nášho Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Mestskí policajti a policajtky zvedavým návštevníkom ukázali priestory stanice, v ktorej pracujú, predstavili im výstroj a výzbroj, ktorú používajú, priblížili im svoju prácu a podelili sa aj o najzaujímavejšie momenty zo služieb. Tí šťastnejší, ktorí k nám zavítali v správnom čase, mohli nahliadnuť napríklad aj do služobných vozidiel či odfotiť sa s našimi štvornohými policajnými parťákmi.

Na Komenského námestí sa zas tí najmenší mohli do sýtosti vyšantiť na našom mobilnom dopravnom ihrisku. Učili sme ich významu dopravných značiekzákladným pravidlám cestnej premávky.

V súvislosti s Bratislavskými mestskými dňami sme výrazne posilnili aj hliadkovú činnosť v rámci celého mesta. Posilnené hliadky dohliadali najmä na verejný poriadokbezpečnosť ľudí. Podujatie malo bezproblémový priebeh a nemuseli sme našťastie riešiť žiadne závažnejšie prípady.

Mestské policajtky a policajti zistili a riešili niekoľko priestupkov v rámci dopravy a zaoberať sa museli napríklad aj spadnutým stromom, ktorý zablokoval chodník vedúci od Klepáča k Partizánskej lúke. Mestskí policajti kontaktovali dispečing magistrátu, ktorý na miesto poslal výjazd. Strom následne príslušní pracovníci z chodníka odstránili. Mestskí policajti im po celý čas poskytovali asistenciu v podobe zabezpečovania miesta udalosti.

dodPočas návštevy na našej stanici si na svoje prišli nielen deti, ale aj ich rodičia. Foto: Mestská polícia Bratislava 

Sme vždy pripravení pomôcť ľuďom v núdzi

V minulom týždni sme pri 14 rôznych udalostiach spolupracovali so zdravotníkmi.

Hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II smerovala v utorok popoludní, na základe oznamu na linku 159, na Cestu na Senec, kde na zemi ležal muž so zjavnými zdravotnými ťažkosťami. Ten policajtov síce vnímal, avšak nedokázal s nimi komunikovať, len naliehavo ukazoval na hrudníksťažka dýchal. Poskytli mu ihneď prvú pomoc a následne ho odovzdali do rúk záchranárov, ktorí ho previezli na potrebné vyšetrenia do nemocnice.

Ružinovskí mestskí policajti o deň neskôr pomáhali aj podchladenej tehotnej žene, ktorá sedela v nočných hodinách na lavičke v parku na Metodovej ulici. Upozornili nás na ňu ľudia, ktorí si všimli, že nie je po zdravotnej stránke v poriadku a nebola im ľahostajná. Členovia hliadky skontrolovali jej zdravotný stavstarali sa o ňu až do príchodu posádky rýchlej zdravotnej pomoci.

Počas riešenia priestupku sa pri staromestských policajtoch zastavil občan, ktorý ich upozornil na zranenú ženu v seniorskom veku. Okamžite vyrazili na Hurbanovo námestie, kde sa mala nachádzať. Sťažovala sa na bolesti ľavej ruky a mala krvácajúcu ranu nohe a aj na ľavej strane hlavy. Aj v tomto prípade mestskí policajti neváhali s poskytnutím predlekárskej pomocispoločne s hliadkou Útvaru zásahovej jednotky jej krvácajúce rany ošetrili. Do opatery si ju následne prevzali zdravotníci.