Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Postarali sme sa o zatúlaného bobra a spolupracovali s hasičmi (zásahy hliadok 8. – 14. apríla)

Dátum: 16.04.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Postarali sme sa o zatúlaného bobra a spolupracovali s hasičmi (zásahy hliadok 8. – 14. apríla)

Hliadky mestskej polície sa v minulom týždni zaoberali viac ako 3 000 udalosťami. Vykonali preventívno-bezpečnostnú akciu na Zlatých pieskoch, v spolupráci s hasičmi zasahovali pri požiari lesného porastu a pomohli aj zatúlanému bobrovi dostať sa späť do jeho prirodzeného prostredia. Asistovali tiež pri víkendových športových podujatiach – futbalovom zápase a národnom behu.

Najvyťaženejšou bola aj v uplynulom týždni oblasť dopravy s celkovým počtom 1 157 riešených udalostí. Okrem dopravných porušení sa museli hliadky mestskej polície často vysporiadať aj s priestupkami proti verejnému poriadkuporušeniami všeobecne záväzných nariadení hlavného mesta alebo jednotlivých mestských častí. Nechýbali prípady, kedy taxikári nerešpektovali príslušné ustanovenia zákona o cestnej doprave, ale napríklad aj situácie, kedy ľudia fajčili na miestach, kde je to zakázané.

Viackrát sa mestské policajtky a policajti zaoberali priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu či majiteľmi psov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov. Riešiť sme v 3 prípadoch museli aj porušenia na úseku hospodárenia s bytmi a nebytovými priestormi. Počas týždňa našli hliadky v uliciach Bratislavy 15 vrakov vozidiel, ktoré hlásili príslušným miestnym úradom.

3 prípadoch nám všímaví ľudia odovzdali nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala Páričkova ulica so 43 porušeniami. Prítomnosť zdravotníkov si vyžadovalo 5 situácií, 6-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboruv 10 prípadoch aj so Slobodou zvierat. 

Bezpečnostno-preventívna akcia na Zlatých pieskoch

Počas minulého týždňa vykonával Útvar zásahovej jednotky a kynológie kontrolu priestorov v areáli Zlatých pieskov spolu s kolegami z Policajného zboru a so Správou telovýchovných a rekreačných zariadení mesta Bratislava. V priestoroch, ktoré sú v havarijnom stave, sme našli viaceré osoby, ktoré sa v nich zdržiavali neoprávnene. Poskytli sme im pomoc a asistenciu a nasmerovali ich na organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova.

Začiatkom roka sme takto na Zlatých pieskoch kontrolovali aj priestory schátraného Hotela Flóra, ktorý už dnes nestojí. Vyčistenie a úpravu areálu by malo mesto uskutočniť aj v priestoroch minulotýždňovej kontroly.

Podobné kontroly vykonávame na Zlatých pieskoch a v ich okolí pravidelne. Snažíme sa byť aj takýmto spôsobom nápomocní mestským organizáciám, vedeniu mesta a aj samosprávam a pomôcť k riešeniu situácií, ktoré sa vyskytujú v našom meste.

PB-4789_(Veľké)Na preventívno-bezpečnostnej akcii nechýbali ani naši štvornohí pomocníci. Foto: Mestská polícia Bratislava

Požiar hasiči dostali pod kontrolu

V nedeľu popoludní sme prostredníctvom linky 159 prijali oznam o hustom čiernom dyme, ktorý vychádzal z oblasti Mlynských nív. Okamžite na miesto smerovala ružinovská hliadka, ktorá zistila, že ide o požiar lesného porastu. Oheň už nebolo možné uhasiť ručne hasiacim prístrojom z auta, preto boli privolaní príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Mestskí policajti počas zásahu hasičov oblasť zabezpečovali - dohliadali, aby sa do blízkosti ohňa nedostali okoloidúci a nedošlo tak k ohrozeniu ich bezpečnosti.

S hasičmi sme počas týždňa spolupracovali aj pri ďalších nebezpečných situáciách. Privolávali sme ich napríklad na Magnetovú ulicu v okrese Bratislava III, kde strom spadol na pod ním zaparkované autá, na Jeséniovú ulicu k menšiemu požiaru, ale napríklad aj k jednej z budov na Vazovovej ulici, kde, pravdepodobne vplyvom silného vetra, došlo k odtrhnutiu časti strechy. Hliadky mestskej polície poskytovali hasičom pri zásahoch potrebnú asistenciu.

Bobrík na výlete

Nevšedný pohľad sa v piatok naskytol mestským policajtom v Ružinove. Tí si v blízkosti policajnej stanice na Listovej ulici všimli potulovať sa malého bobra. Spoločne s pracovníkom Slovenskej pošty, ktorá sa nachádza hneď vedľa zabezpečili, aby bobrík neušiel napríklad na neďalekú frekventovanú cestu. Starali sa oňho až do príchodu privolaných zamestnancov Štátnej ochrany prírody, ktorí ho bezpečne odchytili a následne vypustili späť do jeho prirodzeného prostredia.

bobor_2_(Veľké)_1Bobor je v podmienkach Slovenska chráneným živočíchom. Preto bolo potrebné vyrozumieť Štátnu ochranu prírody, ktorej pracovníci ho dokážu bezpečne odchytiť a prinavrátiť do prostredia, v ktorom má vhodné podmienky na život. Foto: Mestská polícia Bratislava

Futbal aj beh pod dozorom mestskej polície

Uplynulý víkend sa opäť niesol v športovom duchu. V Bratislave sa totiž konal futbalový zápas medzi mužstvami ŠK Slovan Bratislava a DAC Dunajská Streda a aj ďalšie bežecké podujatie – Národný beh Devín. Na podujatiach dozerali na bezpečnosť ľudíverejný poriadok vo zvýšenej miere aj hliadky mestskej polície. Našťastie sa nemuseli vysporiadať so žiadnymi vážnejšími situáciami. Obe akcie mali bezproblémový priebeh.