Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

S jarným obdobím zintenzívňujeme aj kontroly e-kolobežkárov

Dátum: 11.04.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
S jarným obdobím zintenzívňujeme aj kontroly e-kolobežkárov

Elektrokolobežky sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube aj v Bratislave. Avšak s ich rastúcou popularitou pribúdajú prípady, kedy dochádza k ohrozovaniu najslabších účastníkov premávky, chodcov a chodkýň.

Mnohí využívajú e-kolobežky najmä k rýchlemu a pohodlnému spôsobu prepravy, ktorý je navyše aj ekologický. Je potrebné mať však na pamäti, že aj jazda na elektrokolobežke má svoje pravidlá, ktoré musí ich používateľ dodržiavať. Na to dozerajú aj hliadky mestskej polície.

Dôraz kladieme na prevenciu

Je pre nás veľmi dôležité, aby ľudia v prvom rade vedeli, akými pravidlami sa musia počas jazdy na elektrokolobežke riadiťpoznali aj zásady bezpečnosti, aby chránili nielen seba, ale aj ľudí okolo nich. V prvých mesiacoch tohto roka sme preto pristúpili najmä k preventívnym krokom a mestské policajtky a policajtov bolo v meste vidieť na viacerých miestach, kde v teréne edukovali e-kolobežkárov, ale napríklad aj cyklistov o zásadách bezpečnosti.

V intenzívnejších kontrolách budeme pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch. Tie sa dotknú nielen e-kolobežkárov, ale aj cyklistov. Za porušenie pravidiel môže byť priestupca v blokovom konaní riešený do výšky 50 eur.

E-kolobežky v peších zónach?

Neustále pripomíname všetkým vodičom a šoférkam, ale napríklad aj cyklistom, že pešie zóny patria chodcom. Keďže kolobežky s pomocným motorčekom sú považované za malé elektrické vozidlá, aj ľudia jazdiaci na nich sú motoristami, ktorí v peších zónach nemajú čo robiť, ak im to neumožňuje príslušná dopravná značka.

Pri vstupe do niektorých peších zón si môžete všimnúť napríklad symbol elektrokolobežky, bicykla alebo elektrobickyla. V takom prípade môžu do nej vstúpiť aj osoby na týchto zariadeniach.

Ľudia využívajúci klasické kolobežky bez pomocného motorčeka, čiže tie, ktoré sa pohybujú vďaka odrážaniu nohou, sú považovaní za chodcov. Rovnako sú v zmysle zákona o cestnej premávke chodcami aj osoby, ktoré bicykel, elektrobicykel alebo kolobežku s pomocným motorčekom tlačia.

PB-8911_(Veľké)Vo zvýšenej miere sa v tomto období zameriavame nielen na dodržiavanie pravidiel e-kolobežkármi, ale napríklad aj cyklistami. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Zásady bezpečnej jazdy na e-kolobežke

Pravidlá, ktoré sú povinní dodržiavať ľudia počas jazdy na samovyvažovacom vozidle a kolobežke s pomocným motorčekom vymedzuje §55a Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

  • Na elektrokolobežke smú po ceste jazdiť len osoby staršie ako 15 rokov. Mladší na nej môžu jazdiť len na cyklocestách, poľných a lesných cestách ako aj v obytný zónach.
  • Smie sa na nej jazdiť aj po chodníku, cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov, však len po pravej strane, pričom kolobežkár nesmie ohroziť a obmedziť chodcov. Zároveň nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.
  • Kolobežkár môže jazdiť aj vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov alebo priechode pre cyklistov taktiež len po pravej strane a nesmie svojou jazdou ohroziť a obmedziť cyklistov.
  • V prípade, ak kolobežkári idú v skupine, môžu jazdiť len jednotlivo za sebou.
  • Počas jazdy je každý kolobežkár povinný držať riadidlá oboma rukami.
  • Počas jazdy na e-kolobežke nesmie viesť alebo prepravovať psa ani iné zviera. Rovnako nesmie ťahať predmety, ktoré by mohli sťažiť vedenie kolobežky.
  • Na e-kolobežke je povolená jazda len jednej osobe. V žiadnom prípade sa na nej nesmú viezť naraz dvaja alebo viacerí ľudia.
  • Jazdiť na e-kolobežke môžete len triezvy.

Odporúčame ochranné a reflexné prvky

Aj napriek tomu, že zákon neukladá povinnosť nosiť počas jazdy na e-kolobežkách ochranné prvky, veľmi odporúčame, z bezpečnostných dôvodov, ich používanie.viackrát totiž museli hliadky mestskej polície zasahovať v prípadoch, kedy e-kolobežkári napríklad neudržali balans, nešťastne spadli a spôsobili si tak nepríjemné zranenia. Minimálne prilba na hlave vám môže v takejto situácii zachrániť zdravie alebo aj život. Podceniť netreba ani nosenie reflexných prvkov, ktorými vo večerných alebo nočných hodinách dokážete na seba včas upozorniť iných účastníkov cestnej premávky.

Rozumieme, že jazda na e-kolobežke predstavuje pre mnohých, okrem pohodlného presunu, aj zábavu, ale zodpovednosť voči sebe a aj ostatným účastníkom cestnej premávky musí byť na prvom mieste. Jazdite preto opatrne.

kolobežkx_leták