Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dozerali sme na športové podujatie a odhalili osobu v pátraní (zásahy hliadok 1. – 7. apríla)

Dátum: 10.04.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Dozerali sme na športové podujatie a odhalili osobu v pátraní (zásahy hliadok 1. – 7. apríla)

Počas prvého aprílového týždňa sa museli hliadky mestskej polície v hlavnom meste popasovať s  2 856 udalosťami. Pod dozorom mali jedno z najväčších športových podujatí, našli osobu v pátraní a zasahovali aj pri podozrení z trestného činu výtržníctva. Aj v minulom týždni pomáhali osobám, ktoré sa ocitli v zdravotných ťažkostiach.

Mestské policajtky a policajti sa zaoberali najčastejšie porušeniami v oblasti dopravy, bolo ich celkom 1 034, pričom 61 z nich bolo spáchaných závažným spôsobom. Druhými najzastúpenejšími boli priestupky proti verejnému poriadku a aj porušenia všeobecne záväzných nariadení. Často riešili aj psíčkarov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov a zaoberali sa aj priestupkami proti občianskemu spolunažívaniu. Nechýbali prípady nerešpektovania zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a porušenia zo strany taxikárov.

Počas týždňa hliadky mestskej polície v teréne 1 nelegálnu skládku odpadu a 6 vrakov vozidiel, ktoré hlásili príslušným miestnym úradom. V 3 prípadoch nám nálezcovia odovzdali nájdené osobné doklady. Najpriestupkovejším miestom sa za uplynulý týždeň stala oblasť Peknej cesty so 45 porušeniami. Prítomnosť pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci si vyžadovalo 9 situácií, 5-krát sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboruv 6 prípadoch so Slobodou zvierat. 

Dozor na najväčšom bežeckom podujatí

Cez víkend sa obyvatelia a obyvateľky Bratislavy ako aj jej návštevníci mohli v uliciach mesta stretnúť s tisíckami bežcov a bežkýň. Konalo sa totiž jedno z najväčších športových podujatí – ČSOB maratón 2024. Trasa hlavného nedeľného behu viedla až cez 3 mestské časti - Staré Mesto, Ružinov a Petržalku.

Pre účely zabezpečenia bezproblémového priebehu podujatia Mestská polícia Bratislava posilnila výkon služby v dotknutých častiach mesta, a to hliadkami zo všetkých okresných veliteľstiev ako aj Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Spoločne s Policajným zborom SR sme dohliadali nielen na bezpečnosť účastníkov behu a divákov, ale aj na plynulosť cestnej premávky.

Mestské policajtky a policajti boli prítomní na viacerých úsekoch trate a športovcov po celej dĺžke trasy sprevádzali aj cyklohliadky mestskej polície. Dianie v meste sme mali aj pod zvýšeným dohľadom Mestského kamerového systému.

Bežecké podujatie sa zaobišlo bez vážnejších problémov, nedošlo k žiadnemu narušeniu verejného poriadku. Pomáhať sme však museli 5 ľuďom, ktorých postihli náhle zdravotné ťažkosti. Do opatery si ich následne prevzali záchranári.

IMG_2560_(Veľké)Pešie hliadky boli prítomné na viacerých úsekoch v blízkosti trate a dohliadali na bezpečnosť športovcov. Foto: Mestská polícia Bratislava

Odhalili sme muža v pátraní

V noci zo štvrtka na piatok počas hliadkovania v oblasti Kopčianskej ulice si petržalskí mestskí policajti všimli muža, ktorého vzhľad zodpovedal popisu jednej z osôb v pátraní. Ihneď išli za ním a vyzvali ho k preukázaniu totožnosti. Výzvu hliadky uposlúchol.

Prostredníctvom Policajného zboru bolo následne zistené, že ide skutočne o osobu, po ktorej bolo vyhlásené pátranie. Na muža bol vydaný zatykač. Mestskí policajti ho preto obmedzili na osobnej slobode a odovzdali privolanej hliadke štátnej polície.

Nezostalo to len pri obnažovaní

Vo štvrtok predpoludním sme prostredníctvom linky 159 prijali oznam, že na Jarabinkovej ulici v Ružinove sa nachádza muž, ktorý sa obnažuje a sexuálne uspokojuje pred zrakom verejnosti. Okamžite preto na miesto smerovala hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava II.

Mestská policajtka a policajt podozrivého muža, podľa popisu oznamovateľky, zakrátko našli a z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva odovzdali privolanej hliadke Policajného zboru na vykonanie ďalších potrebných úkonov. Na mieste sme zároveň zabezpečili aj kontaktné údaje na svedkov.

Spolupráca so zdravotníkmi

Aj v uplynulom týždni si zásah záchranných zložiek vyžadovali prípady, kedy sa ľudia buď nešťastne zranili alebo sa im náhle zhoršil zdravotný stav. Mestskí policajti z Nového Mesta napríklad pomáhali dievčaťu, ktoré spadlo do rokliny na Partizánskej lúke. Hliadku, ktorá vykonávala v danej oblasti jednu z pravidelných kontrol, upozornil na situáciu vystrašený návštevník lesa, ktorý medzičasom privolal aj zdravotníkov a hasičov. Policajtom sa k dievčine podarilo zakrátko dostať a poskytnúť jej prvú pomoc. Sťažovala sa na bolesti v oblasti chrbtice. Boli pri nej až do príchodu záchranárov, ktorí ju následne transportovali do nemocnice na potrebné vyšetrenia.

IMG-20230321-WA0017Častokrát sa ľudia aj v prípadoch zranených osôb obracajú na mestskú políciu. Policajti a policajtky ovládajú základy poskytovania prvej pomoci, dokážu napríklad ošetriť menšie zranenia, komplikovanejšie prípady si už však vyžadujú prítomnosť odborníkov. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Hliadka z Okresného veliteľstva Bratislava IV zas poskytovala prvú pomoc žene s podozrením na srdcový infarkt na Vápencovej ulici. Následne ju odovzdala do rúk pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci, ktorí ju previezli do nemocnice. Ružinovskí mestskí policajti sa v piatok večer postarali o muža, ktorý nešťastne spadol. Jeho pád si všimli počas prechádzania Páričkovou ulicou. Bol pri vedomí, ale masívne krvácal z nosa. Aj v tomto prípade mu bola poskytnutá nevyhnutná predlekárska pomoc a následne si ho za účelom ďalších potrebných vyšetrení prevzali zdravotníci.

Zásah mestskej polície a posádky rýchlej zdravotnej pomoci si vyžadovala aj situácia na Poštovej ulici, kde na električkových koľajach ležal muž s krvácajúcou ranou na hlave. Záchranné zložky pohotovo kontaktovala vodička električky. Aj v tomto prípade muž skončil v nemocnici. Asistenciu pracovníkom rýchlej zdravotnej pomoci sme poskytli aj na Potočnej ulici, kde došlo k pádu cyklistu. Jeho stav si vyžadoval prevoz do zdravotníckeho zariadenia. O bicykel sa postarali novomestskí policajti, ktorí ho uschovali na stanici, kým si ho tam vyzdvihli cyklistovi blízki.