Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Riešili sme následky silného vetra a pomáhali osobám v ťažkostiach (zásahy hliadok 25. - 31. marca)

Dátum: 03.04.2024
Autor: Barbora Krajčovičová
Riešili sme následky silného vetra a pomáhali osobám v ťažkostiach (zásahy hliadok 25. - 31. marca)

Posledný marcový týždeň priniesol mestským policajtkám a policajtom 2 661 udalostí, s ktorými sa museli popasovať. Zadržali muža podozrivého zo spáchania trestného činu, dozerali na verejný poriadok a bezpečnosť počas veľkonočných sviatkov a v závere týždňa sa museli vysporiadať s viacerými nebezpečnými situáciami, ku ktorým došlo vplyvom silného vetra.

Najčastejšie museli hliadky mestskej polície zasahovať pri dopravných priestupkoch. Tých bolo celkom 957, pričom 51 z nich bolo spáchaných závažným spôsobom. Okrem priestupov na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky sme sa často zaoberali porušeniami všeobecne záväzných nariadení, ale napríklad aj priestupkami na úseku verejného poriadku.

Nechýbali priestupky proti občianskemu spolunažívaniu, majitelia psov, ktorí si neplnili svoje povinnosti pri venčení svojich štvornohých miláčikov, ale aj ľudia fajčiaci na miestach, kde je to zakázané. Mestské policajtky a policajtov často zamestnávali aj taxikári nerešpektujúci ustanovenia zákona o cestnej doprave. V 1 prípade hliadka zistila podozrenie zo spáchania trestného činu.

Na miestne úrady sme v uplynulom týždni nahlasovali 14 starých vozidiel3 nelegálne skládky odpadu. Najviac priestupkov evidujeme z Cesty mládeže, zistili sme ich tam celkom 46. K ľuďom, ktorých zdravotný stav si vyžadoval pomoc zdravotníkov sme v 16 prípadoch privolávali posádky rýchlej zdravotnej pomoci, v 4 prípadoch sme spolupracovali s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru4-krát aj s pracovníkmi Slobody zvierat.

pešia_zóna_8_(Veľké)Najčastejšie sú hliadky mestskej polície privolávané k porušeniam na úseku dopravy. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Vyzlostil sa na vchodových dverách

V noci zo soboty na nedeľu oslovil jednu zo staromestských hliadok muž, ktorý upozornil na nebezpečnú situáciu na Ventúrskej ulici. Pristihol neznámeho muža ako kope do vchodových dverí jednej z tamojších prevádzok. Svojim vyčíňaním pritom značne poškodil ich sklenenú výplň.

Policajti vyrazili situáciu preveriť. Muž, zodpovedajúci popisu svedka, sa nachádzal na mieste. Policajti si všimli aj rozbité dvere. Z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci ho obmedzili na osobnej slobode a privolali príslušníkov Policajného zboru SR. Následne bol eskortovaný na príslušné policajné oddelenie za účelom vykonania ďalších potrebných úkonov.

Silný vietor ohrozoval bezpečnosť

V závere veľkonočných sviatkov Bratislavu potrápil silný vietor. Mestskí policajti a policajtky museli riešiť viacero nebezpečných situácií, ku ktorým došlo práve v dôsledku nepriaznivého počasia. Na Námestí nežnej revolúcie napríklad vietor strhol plechové oplotenie ohradzujúce presklenie archeologického nálezu. Na miesto boli privolaní pracovníci technických služieb, ktorí oplotenie zabezpečili proti rozfúkaniu. Hliadka až do ich príchodu dozerala na bezpečnosť.

Na Kutlíkovej ulici zas spadol krížom cez cestu mohutný strom. Spoločne s príslušníkmi Policajného zboru sa petržalským mestských policajtom podarilo čiastočne sprejazdniť cestu odsunutím rozlámaných konárov a častí stromu z komunikácie. Na miesto sa následne dostavili aj pracovníci technických služieb komunálneho podniku a hasiči, ktorým sa podarilo strom odstrániť a sprejazdniť oba jazdné pruhy. Podobná situácia sa zopakovala aj na Rožňavskej ulici, kde spadnutý strom zablokoval cestu. Aj s ním si za našej asistencie poradili príslušníci Hasičského a záchranného zboru.

S hasičmi sme spolupracovali napríklad aj pri riešení nebezpečnej situácii na ulici Pri vinohradoch, kde hrozil pád časti strechy jedného z tamojších domov. Lokalitu hliadka zabezpečila páskou počas zásahu hasičov dozerala na to, aby sa okoloidúci nezdržiavali v blízkosti domu, ale radšej zvolili inú bezpečnejšiu trasu.

Mierová_plot_(Veľké)Nie sú to len vyvrátené stromy, ktoré často počas silného vetra musíme riešiť. V minulosti sme boli privolávaní napríklad k spadnutým elektrickým káblom či oploteniam alebo sme si museli poradiť s nebezpečnými situáciami, kedy uvoľnené škridle na strechách domov ohrozovali ľudí. Ilustračná foto: Mestská polícia Bratislava

Pomáhame ľuďom v ťažkostiach

V minulom týždni si až 16 situácií, ktoré riešili hliadky mestskej polície vyžadovalo prítomnosť zdravotníkov. Hliadka Útvaru zásahovej jednotky a kynológie pomáhala napríklad dezorientovanej osobe, ktorá sa uprostred noci potulovala po Drieňovej ulici. Upozornili nás na ňu pozorní obyvatelia, ktorí mali strach o jej zdravotný stav. Policajti sa o ňu postarali až do príchodu záchranárov a následne im poskytli aj asistenciu pri prevoze do nemocnice.

Ružinovskí mestskí policajti si zas počas hliadkovania všimli na Mierovej ulici muža, ktorému prišlo náhle nevoľno. Aj jeho zdravotný stav si vyžadoval zásah zdravotníkov a potrebné vyšetrenia v nemocnici. Prvú pomoc poskytovali aj policajti zo Starého Mesta počas sviatkov osobe s rozbitou hlavou, ktorú si všimli počas prechádzania Laurinskou ulicou. Následne ju odovzdali do opatery privolanej posádky rýchlej zdravotnej pomoci.

Cez linku 159 sme boli upozornení aj na muža, ktorý bezvládne ležal na zastávke mestskej hromadnej dopravy na Tomáškovej ulici. Hliadka bezodkladne oznam preverila a jeho hodnovernosť potvrdila. Mestskí policajti skontrolovali jeho zdravotný stav a starali sa oňho až do príchodu záchranárov, ktorí si ho prevzali.