Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bratislavskí mestskí policajti budú trénovať na zahraničných policajných akadémiách

Dátum: 07.12.2023
Autor: Mgr. Peter Borko
Bratislavskí mestskí policajti budú trénovať na zahraničných policajných akadémiách

Hlavné mesto sa spolu s mestskou políciou stali členmi európskeho projektu PACTESUR2, ktorý je zameraný na ochranu ľudí vo verejných priestoroch. V Bratislave budeme mať vďaka tomu lepšie vycvičených mestských policajtov a policajtky so zahraničnými skúsenosťami.

Mestská polícia Bratislava sa neustále usiluje pracovať na zefektívňovaní práce a aj zvyšovaní kvalifikácie policajtov a policajtiek. Posúvať ju k tomuto cieľu pomôže aj účasť v projekte PACTESUR2, ktorý spadá pod Európske fórum mestskej bezpečnosti (Efus - European forum for urban security). Hlavné mesto, spolu so svojou poriadkovou zložkou, vybrali medzi pätnásť európskych miest, ktoré budú zdieľať svoje vedomosti, skúsenosti z terénu, najlepšie postupy pri rozličných situáciách, s ktorými sa v európskych mestách stretávame a bratislavskí mestskí policajti a policajtky dostanú možnosť cvičiť s kolegami napríklad v Madride, Nice, alebo Turíne.

Z61_9447.MOV.00_00_04_93.Immagine001Policajná akadémia v rámci projektu PACTESUR1. Foto: Efus

Projekt vedie mesto Nice a spolu s Bratislavou je v ňom zapojený Turín, Liège, Madrid, Vilnius, Xàbia, Riga, Gdansk, Tallinn, Erzsébetváros-Budapest, Bologna, Lisabon, Kordelio-Evosmos a Brusel.


Zúčastnia sa odborných stretnutí a aj policajných akadémií

V projekte PACTESUR2 sa Bratislava zapojí do viacerých odborných pracovných stretnutí, v rámci ktorých sa s kolegami z Európy bude venovať téme bezpečnosti vo verejných priestoroch. “Bratislava tak má veľkú možnosť čerpať vedomosti od partnerských miest zastúpených v tomto projekte, ktoré majú za sebou, žiaľ, aj veľmi tragické skúsenosti, akými bol napríklad teroristický útok kamiónom v Nice v roku 2016, ale aj nedávny prípad streľby v Bruseli z októbra tohto roku,” hovorí poradca primátora pre bezpečnosť Martin Královič a dodáva, že na odbornej pôde budú zástupcovia Bratislavy rozoberať národné a aj lokálne stratégie na zabezpečenie verejného poriadku. Výsledkom všetkých odborných stretnutí bude súbor odporúčaní na posilnenie verejno-súkromnej spolupráce v oblasti ochrany verejných priestranstiev.

Z62_5761.MOV.00_00_12_32.Immagine001Policajti absolvujú praktické aj teoretické školenia. Foto: Efus

Z projektu budú profitovať aj mestské policajtky a policajti, ktorí sa zúčastnia policajných akadémií v partnerských mestách. Pre našich policajtov to je jedinečná možnosť spoznať sa nielen s kolegami a kolegyňami z iných krajín, ale naučiť sa aj postupy pri práci, s ktorými doteraz nemali skúsenosti. Nové vedomosti môžu aplikovať v uliciach hlavného mesta a vďaka nim budú pripravení reagovať na situácie, s ktorými sa aj v Bratislave môžeme stretnúť,” hovorí náčelník mestskej polície Miroslav Antal.

V októbri 2022 sme sa v Bratislave prvýkrát stretli s prípadom teroristického útoku, ktorý bol pre všetkých v hlavnom meste novou skúsenosťou. “Práve mestskí policajti boli na Zámockej ulici medzi prvými a naša policajtka z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie dávala postrelenej žene prvú pomoc,” dodáva Miroslav Antal. Skúsenosti od kolegov a kolegýň zo zahraničia môžu byť preto v budúcnosti rozhodujúcim faktorom pri ochrane životov, zdravia a majetku ľudí v Bratislave.