Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aj jazdenie na elektrických kolobežkách má svoje pravidlá

Dátum: 27.07.2020
Autor: Mestská polícia Bratislava
Aj jazdenie na elektrických kolobežkách má svoje pravidlá

Elektrické kolobežky sa stali veľmi populárnou súčasťou dopravy v našom meste. Máloktorý užívateľ týchto kolobežiek však vie, že platia isté pravidlá, ktoré musí dodržiavať

Elektrické kolobežky sa stali súčasťou dopravy a sú veľmi populárne aj v našom meste. Ľahko sa vďaka nim dostaneme z jedného miesta na druhé bez toho, že by sme stáli v nekonečnej zápche. Máloktorý ich užívateľ ale vie, že aj pre elektrické kolobežky platia isté pravidlá a tieto musí každý „elektrokolobežkár“ dodržiavať.
 
 
Kontrola kolobežkárov
 
 
 

Tým najzákladnejším  pravidlom je zákon  o cestnej premávke č.8/2009 Z.z. a to predovšetkým § 55a tohto zákona. V ňom je jazda na samovyvažovacom vozidle a kolobežke s pomocným motorčekom definovaná nasledovne: 

- Samovyvažovacie vozidlo smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny viesť len osoba staršia ako 15 rokov.

-  Vodič samovyvažovacieho vozidla smie jazdiť po pravej strane chodníka, cestičky pre chodcov alebo priechodu pre chodcov, len ak neohrozí a neobmedzí chodcov, pričom nesmie prekročiť rýchlosť chôdze.

- Vodič samovyvažovacieho vozidla smie jazdiť po pravej strane vyhradeného jazdného pruhu pre cyklistov, cestičky pre cyklistov alebo priechodu pre cyklistov, len ak neohrozí a neobmedzí cyklistov.

- Vodiči samovyvažovacích vozidiel smú jazdiť len jednotlivo za sebou. 

- Vodič samovyvažovacieho vozidla je povinný počas jazdy oboma rukami držať riadidlá s výnimkou prípadu, keď dáva znamenie podľa tohto zákona, nesmie viesť počas jazdy psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie vozidla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Na jednomiestnom samovyvažovacom vozidle nie je dovolená jazda viacerým osobám.

Nakoľko nie všetci užívatelia elektrokolobežiek tieto zásady dodržiavajú, pripomínajú im to aj naši policajti. Nie tak dávno tomu tak bolo aj v bratislavskej Petržalke. Aj keď v čase našej prítomnosti ku kolíznym situáciám medzi kolobežkármi, cyklistami a chodcami nedochádzalo verme, že tomu tak bude počas celej sezóny a to nielen na brehoch Chorvátskeho ramena.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 27.7.2020 / 27.7.2020

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.