Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Deťom sa venujeme aj v letných mesiacoch

Dátum: 16.07.2020
Autor: Mestská polícia Bratislava
Deťom sa venujeme aj v letných mesiacoch

Od apríla každým rokom rozbiehame naše dopravné výchovy v materských a základných školách. Tento rok bol pre nás však trochu netypický

Tohtoročný prelom jari a leta bol pre nás tak trochu netypický. Práve v tomto období, od apríla, totiž každým rokom rozbiehame naše dopravné výchovy v materských a základných školách a pokračujeme s nimi až do letných mesiacov, kedy deti aj v rámci detských letných táborov učíme bezpečnému správaniu sa v cestnej premávke.
 
 
letné tábory
 
 
 

Tento rok nám však naše plány na istý čas narušila nepriaznivá situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu, kedy sa na niekoľko týždňov brány škôl a škôlok uzatvorili. Trpezlivo sme ale vyčkali kým sa situácia nezlepší a v týchto dňoch už opäť navštevujeme deti v materských školách a detských letných táboroch. S detičkami sa v rámci dopravných výchov hráme na dospelákov a touto hravou formou ich učíme ako sa stať vzornými účastníkmi cestnej premávky, či už v pozícii chodcov, cyklistov alebo v budúcnosti aj motoristov. Okrem významu dopravných značiek si spoločne vysvetľujeme ako bezpečne prechádzať cez priechody pre chodcov, čo všetko musí mať pri sebe a na sebe správny cyklista, ale aj to, že reflexný prvok je povinnou výbavou nielen cyklistu, ale každého, kto sa pohybuje v cestnej premávke, a to predovšetkým v noci a za zníženej viditeľnosti.

Dopravné výchovy nie sú však jedinou našou aktivitou počas letných prázdnin. Do škôlok a letných táborov chodíme aj s našimi hipológmi a kynológmi, kde sa  prezentujeme s ukážkami našej činnosti. Mnohé z detí totiž majú doma psíka a to čo im naši kynológovia hovoria, napríklad ako sa o psíka správne starať, ich veľmi zaujíma. Vysvetľujú im, že pes nie je plyšová hračka, pes musí vedieť počúvať na prvé slovo, musí zvládnuť základné cviky poslušnosti a až potom sa z neho stáva štvornohý „parťák“ našich psovodov.

Deti so záujmom sledujú aj prácu našich hipológov a aj taký koník, predtým než opustí svoju stajňu, musí vedieť podobne ako pes, reagovať na povely svojho pána. V službe sa nesmie báť rôznych rušivých elementov, či už je to napríklad hluk motorov áut alebo ruch ulice, no samozrejme nesmie cúvnuť ani pred ohňom či inou prekážkou. Aby všetky tieto „nástrahy“ služby naše kone bezproblémov zvládali, musia prejsť aj ony tvrdým výcvikom.

 
Kontakt: Mgr. Barbora Krajčovičová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 16.7.2020 / 16.7.2020

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.