Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odťahovú službu bude opäť zabezpečovať Dopravný podnik Bratislava

Dátum: 30.01.2020
Autor: Mestská polícia Bratislava
Odťahovú službu bude opäť zabezpečovať Dopravný podnik Bratislava

Autá v Bratislave bude opäť odťahovať Dopravný podnik Bratislava, a.s.

Autá v Bratislave už nebude odťahovať súkromná firma. Od začiatku februára bude odťahovanie vozidiel zabezpečovať Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť (DPB).
 
 
Odťahovacie vozidlo
 
 
 

Hlavné mesto, ako správca miestnych komunikácií, poverilo odťahovaním motorových vozidiel v roku 2005 DPB. Ten v roku 2014 uzatvoril koncesnú zmluvu na odťahovú službu so spoločnosťou Car Towing, a. s., čím preniesol povinnosť odťahovať motorové vozidlá na túto spoločnosť.  Takéto riešenie však od začiatku narážalo na viaceré rozporuplné názory právnej praxe a vyvolávalo pochybnosti. Odťahovú službu totiž v súlade so zákonom môže zabezpečovať len hlavné mesto alebo právnická osoba ním založená alebo zriadená.

S ohľadom na uvedené sa hlavné mesto a DPB dohodli na tom, že odťahovanie motorových vozidiel bude pre hlavné mesto opäť zabezpečovať DPB. Na tento účel uzatvoril DPB a hlavné mesto s účinnosťou od 1. 2. 2020 Zmluvu o zabezpečovaní odťahovej služby na obdobie 12 mesiacov.

Dopravný podnik Bratislava bude odťahovanie vozidiel zabezpečovať tromi odťahovými vozidlami. Príjem za odťahovanie vozidiel bude priamo príjmom hlavného mesta, ktoré bude DPB preplácať oprávnené náklady, reálne vynaložené na zabezpečovanie činnosti odťahovej služby. Súdne vymáhanie nákladov za odtiahnutie od osôb, ktoré ich dobrovoľne neuhradia, bude realizovať priamo hlavné mesto.

Takéto nastavenie vzájomných práv a povinností umožní zákonný výkon oprávnenia odstraňovať vozidlá z ciest a chodníkov ako to určuje zákon o cestnej premávke.

Areál odtiahnutých vozidiel sa nachádza na Rožňavskej ulici č. 19 vo vjazde do Vozovne Trnávka po pravej strane. DPB zabezpečil jeho prípravu a tiež označenie aj v anglickom jazyku. Pri vyzdvihnutí vozidla je potrebné najprv navštíviť prevádzku Mestskej polície hl. m. Bratislavy a následne prevádzku DPB. Obe sa nachádzajú pri vchode do areálu. Informácie o tom, či bolo to ktoré motorové vozidlo na základe nariadenia príslušníka mestskej polície z komunikácie odtiahnuté po zadaní evidenčného čísla vozidla je možné si vyhľadať na adrese: http://www.msp.bratislava.sk/odtiahnute-vozidla/os-1010/p1=1281   

 

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 31.1.2020 / 31.1.2020

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.