Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

S ÚNSS sme boli na bratislavských cestách

Dátum: 16.10.2019
Autor: Mestská polícia Bratislava
S ÚNSS sme boli na bratislavských cestách

Aj v tomto roku bola pri príležitosti svetového Dňa bielej palice vyhlásená „súťaž“ o dopravne najbezpečnejší kraj pre chodca s bielou palicou

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vyhlásila aj v tomto roku pri príležitosti svetového Dňa bielej palice „súťaž“ o dopravne najbezpečnejší kraj. Teda najbezpečnejší pre chodca s bielou palicou.
 
 
Svetový deň bielej palice
 
 
 

Možný víťaz to mal v podstate jednoduché – musel splniť jediné kritérium a to dodržať znenie zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. a človeku s bielou palicou po signalizácii dať na priechode pre chodcov prednosť. Do preventívnej akcie sme sa v hlavnom meste zapojili samozrejme aj my. Dostali sme na starosť priechod pre chodcov na Ružinovskej ulici. Za dve hodiny ním prešlo 101 vozidiel, pričom, 65 vodičov nevidiacemu chodcovi zastavilo a dalo prednosť, naopak – 36 motoristov chodca nezastavením ohrozilo. V širšom centre mesta sme sa zamerali aj na rôzne reliéfne prvky na komunikácií – umelé vodiace línie, signálne a varovné pásy, ako aj označovanie prípadných výkopov. V priebehu necelej hodiny bolo zistených 6 vodičov motorových vozidiel, ktorí svoje vozidlá zaparkovali na reliéfnych prvkoch a tak tvorili prekážku pre nevidiacich.

V rámci svetového Dňa bielej palice ktorý pripadá na 15. októbra v 49 slovenských mestách boli motoristi skúšaní na 54 priechodoch pre chodcov. Zo 7098 motoristov na bielu palicu nereagovalo 24,7 %.

Pochváliť je potrebné vodičov jazdiacich po cestách Trnavského kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 11,7 % motoristov. Druhé miesto obsadil Žilinský kraj s 12,4 % a tretie Banskobystrický kraj s 16,3 %. Nasleduje Nitriansky (18 %), Trenčiansky (20,6 %), Košický (22,4 %) a Bratislavský kraj (24,7 %). Pozornejšie by sa dianiu na ceste mali venovať vodiči z Prešovského kraja, pretože v 10. ročníku osvetovej akcie sa ocitli na chvoste. Až 27,5 % vodičov chodca s bielou palicou v tomto kraji nerešpektovalo a nedalo mu na priechode prednosť.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 16.10.2019 / 16.10.2019

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.