Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Používanie zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste je celoročne zakázané

Dátum: 27.12.2018
Autor: Mestská polícia Bratislava
Používanie zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste je celoročne zakázané

Mnohí ľudia si rozlúčku so starým rokom a vítanie roku nasledujúceho akosi nevedia predstaviť bez odpaľovania svetlíc, delobuchov či iných pyrotechnických výrobkov. Ich použitie však v hlavnom meste upravuje Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta č. 9/2016

Mnohí ľudia si rozlúčku so starým rokom a vítanie roku nasledujúceho akosi nevedia predstaviť bez odpaľovania svetlíc, delobuchov či iných pyrotechnických výrobkov. Ich použitie však v hlavnom meste upravuje Všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta č. 9/2016.
 
Silvestrovský ohňostroj na Dunaji

Podľa neho je používanie zábavnej pyrotechniky kategórií F2 a F3 v hlavnom meste celoročne zakázané – teda aj na prelome rokov. Občanov preto upozorňujeme, že v prípade porušenia tohto nariadenia budú zistené priestupky riešené v zmysle zákona o priestupkoch a priestupcovi možno uložiť na mieste blokovú pokutu až do výšky 33.-Eur.

To, že niektorí občania toto nariadenie nerešpektujú dokazujú aj telefonáty na skrátené číslo mestskej polície 159. Na prelome rokov 2016/2017 ich operátori prijali 171, o rok neskôr ich bolo 68. Každý z telefonátov hliadky mestskej polície v teréne okamžite preverili. Nie vždy sa však podarilo pristihnúť priestupcu priamo pri páchaní samotného priestupku. Od prijatia telefonického oznámenia až po jeho samotné preverenie v teréne ubehne istý čas a aj samotné odpálenie pyrotechnických výrobkov trvá len niekoľko málo sekúnd.

Zákaz používania zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste nie je samoúčelný. V minulosti aj z dôvodov nesprávnej manipulácie s ňou vzniklo viacero požiarov a tiež k zraneniu osôb a zvierat. Tí, čo Silvestra nedokážu prežiť bez petárd by si mali uvedomiť, že svetelné a zvukové efekty sprevádzajúce odpálenie pyrotechniky spôsobujú mnohým ľuďom ako aj zvieratám stres.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 28.12.2018 / 28.12.2018

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.