Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ocenenia Za záchranu života majú svojich držiteľov

Dátum: 28.11.2018
Autor: Mestská polícia Bratislava
Ocenenia Za záchranu života majú svojich držiteľov

Každoročne na Sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska vedenie združenia oceňuje medailami Za záchranu života príslušníkov mestských a obecných polícií, ktorí sa pričinili o záchranu ľudských životov

Každoročne na Sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska vedenie združenia oceňuje medailami Za záchranu života príslušníkov mestských a obecných polícií, ktorí sa pričinili o záchranu ľudských životov. Na tohtoročnom sneme, ktorý sa koná na Štrbskom plese bolo medzi ocenenými 13 príslušníkov.
 
ocenenia

Z Mestskej polície Skalica si ocenenie prevzali Róbert Blaha a Ondrej Cigánek. Obaja v ranných hodinách dňa 21. októbra preverovali oznam, podľa ktorého v byte na ulici Pod hájikom mal sused fyzicky napádať svoju matku. Po príchode na miesto bolo z bytu počuť stonanie a výkriky neznámej ženy. Nakoľko vznikla dôvodná obava, že je vážne ohrozený život a zdravie tejto ženy, príslušníci sa rozhodli násilím tento byt otvoriť. V ňom ležala na zemi 77-ročná žena s viacerými krvácajúcimi bodnoreznými ranami na celom tele. Podozrivý muž sa snažil ukryť v kúpeľni. Toho mestskí policajti spacifikovali a obmedzili na osobnej slobode. 77-ročnú matku 56-ročného útočníka na tele ktorej bolo 40 bodnorezných rán privolaní záchranári v stave ohrozujúcom jej život previezli do nemocnice.

Z Mestskej polície Svit si ocenenia prevzali Peter Čech a Pavol Chalúpka. Tí 21. júna v predpoludňajších hodinách spozorovali na parkovisku pred nákupným strediskom Lidl vo Svite v zaparkovanom vozidle malé dieťa. Vzhľadom k momentálnym poveternostným podmienkam sa obaja rozhodli okamžite konať, vozidlo odistili a dieťa s prejavmi prehriatia z auta vyslobodili.

Ocenenie Za záchranu života si z rúk prezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska Jána Andrejka prevzali aj st. inšpektor Miroslav Šebo a strž. Tomáš Lávečka z Mestskej polície Modra. Tí v ranných hodinách dňa 11. júla preverovali telefonický oznam týkajúci sa rušenia nočného pokoja v mestskom parku na ulici Ľudovíta Štúra. V parku obaja spozorovali stojac na smetnom kontajneri neznámeho muža pridržiavajúceho sa rukou drevenej konštrukcie altánku. Okolo krku mal neznámy omotané lano so slučkou pričom bolo zjavné, že chce zoskočiť. Policajti s ním začali okamžite komunikovať, pomaly sa dostali do jeho blízkosti a dostali ho do bezpečia. 19-ročný mládenec z Modry bol následne prevezený do nemocničného zariadenia.

Medzi ocenenými bola aj trojica hipológov z Mestskej polície hl. mesta SR Bratislavy inšp. Blanka Gurová, ml. inšp. Soňa Marečková a st. inšp. Martin Banič. Tí pri výkone hliadkovej služby dňa 29. mája so služobnými koňmi v centre hlavého mesta zachránili život 32-ročnému mužovi. Na Vajanského nábreží k nim pristúpil anglicky hovoriaci turista a povedal, že pri Moste SNP leží na zemi neznámy muž a ten potrebuje pomoc. Po príchode na miesto hipológovia spozorovali neznámeho ležiac na chodníku a ten sa celý triasol. Podľa prvotných zistení sa mohlo v tomto prípade jednať o epileptický záchvat. Policajti preto pristúpili k poskytnutiu prvej pomoci a na miesto privolali pracovníkov rýchlej zdravotnej pomoci. Do príchodu záchranárov sa epileptický záchvat u neznámeho zopakoval ešte dva krát. Medzi záchvatmi sa policajtom podarilo s mužom komunikovať pričom im povedal, že sa lieči dlhodobo na tlak a srdce. Epileptické záchvaty mával aj v minulosti, avšak týmto nevenoval pozornosť a neliečil sa. Pracovníci rýchlej zdravotnej pomoci na miesto dorazili o 25 minút a muža následne previezli na ošetrenie do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.

Ocenenia Za záchranu života patria aj štvorici mestských policajtov z Kežmarku a to Mariánovi Frankovičovi, Márii Šoltésovej, Tiborovi Rakovi a Ľubomírovi Pacanovskému. Tí vo večerných hodinách dňa 7. júla zasahovali v bare U leva na Hlavnom námestí kde došlo k bitke medzi návštevníkmi. Po zjednaní nápravy jeden z poškodených – 19-ročný mládenec z Popradu spadol na zem a celý sa triasol. Dostavili sa u neho kŕče, z úst mu vytekala pena, mal prevrátené oči a začal modravieť. Policajti mu preto okamžite poskytli prvú pomoc, uložili ho do stabilizovanej polohy a podľa pokynov operátora z čísla 112 ho začali oživovať. Pracovníci rýchlej zdravotnej pomoci po príchode na miesto poškodeného následne previezli do zdravotníckeho zariadenia.

Na Sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska boli zároveň odovzdané trinástim náčelníkom mestských a obecných polícií Čestné odznaky ZNOMPS za mimoriadne aktívny prístup v oblasti spolupráce a rozvoja obecných a mestských polícií SR. 

 
Kontakt: Mgr. Barbora Krajčovičová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 29.11.2018 / 29.11.2018

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.