Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Svetový deň Bielej palice na slovenských cestách

Dátum: 16.10.2018
Autor: Mestská polícia Bratislava
Svetový deň Bielej palice na slovenských cestách

V rámci svetového dňa Bielej palice na 60 priechodoch pre chodcov v 51 slovenských mestách dozerali na správanie sa vodičov voči chodcom so zrakovým postihnutím hliadky Policajného zboru a Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy

V rámci svetového dňa Bielej palice na 60 priechodoch pre chodcov v 51 slovenských mestách dozerali na správanie sa vodičov voči chodcom so zrakovým postihnutím hliadky Policajného zboru a Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy. Každý z vodičov bol policajnými hliadkami zastavený a bol buď pochválený, alebo poučený. Vodiči, ktorí chodcov ohrozili dostali leták. Tí, ktorí pred priechodom zastavili boli obdarovaný voňavým autíčkom. Nikto však nebol pokutovaný.
 
Nevidiaci na priechodoch pre chodcov

Najdisciplinovanejší sa ukázali vodiči z Banskobystrického kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 12,2 % motoristov. Vstúpiť do svedomia by si mali tí, ktorých policajné hliadky zastavili v Košickom kraji, pretože až 30,1 % vodičov nedalo nevidiacemu na priechode pre chodcov prednosť.

Novinkou tohto ročníka bolo zameranie sa na architektonické bariéry z hľadiska ľudí so zrakovým postihnutím. Iba dostatok informácií o možnostiach, schopnostiach a spôsobe mobility nevidiacich a slabozrakých môže pomôcť pri tvorbe úprav, ktoré im pohyb v priestore uľahčujú. Preto sme si posvietili na centrum metropoly. Necelé štyri hodiny sme sledovali prekážky dočasného charakteru umiestnené na umelých vodiacich líniách na Obchodnej ulici, Námestí SNP a Štúrovej ulici. Identifikovali sme 25 vozidiel, ktoré parkovali na umelých vodiacich líniách. Vodiči boli poučení a dostali informačný leták. Treba však poznamenať, že väčšinou šlo o vozidlá zásobovania. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti Obchodnej ulice, existenciu električkovej trate a zvolený časový úsek určený na zásobovanie vozidlá vo väčšine prípadov nemali možnosť zaparkovať mimo týchto vodiacich línií. Reklamné pútače ktoré nemajú čo hľadať na vodiacich líniách, ani žiadne iné bariéry sme vo vybranom čase v tejto lokalite nespozorovali.

 


 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 16.10.2018 / 16.10.2018

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.