Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

S bielou palicou cez priechod pre chodcov

Dátum: 13.10.2017
Autor: Mestská polícia Bratislava
S bielou palicou cez priechod pre chodcov

Už 53 rokov na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) si ľudia 15. októbra pripomínajú Svetový deň bielej palice. Palice, ktorá sa stala ochranným znakom nevidiacich v dopravnom ruchu, pomôckou pri samostatnom pohybe, „predĺženou rukou“ nevidiaceho pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu, upozornením ...

Už 53 rokov na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) si ľudia 15. októbra pripomínajú Svetový deň bielej palice. Palice, ktorá sa stala ochranným znakom nevidiacich v dopravnom ruchu, pomôckou pri samostatnom pohybe, „predĺženou rukou“ nevidiaceho pomocou ktorej dokáže identifikovať prekážky, štruktúru a kvalitu povrchu, upozornením nielen vidiacich chodcov, ale aj vodičov na prítomnosť človeka so zrakovým postihnutím.
 
 
S bielou palicou na priechode pre chodcov
 
 
 

Na spojenie dopravy a bielej palice každoročne upozorňuje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska výchovnou akciou Deň bielej palice. Jej už 8. ročník sa vďaka spolupráci s Prezídiom Policajného zboru a Mestskou políciou hlavného mesta SR Bratislavy uskutočnil v piatok 13. októbra v celkovo 48 mestách na 55 priechodoch pre chodcov.

„Som rád, že do 8. ročníka osvetovej akcie Deň bielej palice sme sa zapojili aj my, a to na dvoch frekventovaných priechodoch pre chodcov v hlavnom meste,“ povedal vrchný komisár Ivan Lechner, náčelník bratislavskej mestskej polície. „Preventívnym dopravným aktivitám sa venujeme pravidelne, či už formou dopravných výchov v predškolských a školských zariadeniach, alebo na priechodoch pre chodcov pred vybranými ZŠ. Verím, že motoristi si opäť o čosi viac uvedomia potrebu rešpektovania chodcov – teda nielen tých so zrakovým postihnutím,“ dodáva na záver Ivan Lechner.

Od ranných hodín hliadky mestskej polície dohliadali na správanie sa vodičov na priechodoch pre chodcov voči nevidiacim v Petržalke na Romanovej ulici a na Karloveskej ulici medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou. Vodičov, ktorí chodca s bielou palicou cez priechod bezpečne pustili zároveň odmenili malou pozornosťou. Tých, ktorých pred priechodom pre chodcov nezastavila ani biela palica idúceho nevidiaceho chodca na ich povinnosti upozornili letáčikom. Celkom bolo na priechodoch pre chodcov v Bratislavskom kraji zastavených 987 vozidiel. Až 270 vodičov chodca nerešpektovalo a neumožnilo mu bezpečne prejsť na druhú stranu cesty. Celkové výsledky za Slovensko hovoria, že zo všetkých krajov sme dopadli najhoršie – až pre 27,4 percenta vodičov chodec s bielou palicou akoby na priechode pre chodcov ani neexistoval.

 

 

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 13.10.2017 / 13.10.2017

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.