Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestskí policajti evidujú stále viac prípadov nesprávneho parkovania

Dátum: 14.11.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Mestskí policajti evidujú stále viac prípadov nesprávneho parkovania
Mestská polícia eviduje stále viac prípadov nesprávneho zastavenia alebo státia vozidiel. Od začiatku tohto roka častejšie kontrolujeme chodníky, priechody pre chodcov, cestičky pre cyklistov, zastávky mestskej hromadnej dopravy ako aj státie na zeleni. 
Mestská polícia eviduje stále viac prípadov nesprávneho zastavenia alebo státia vozidiel.
 
Od začiatku tohto roka častejšie kontrolujeme chodníky, priechody pre chodcov, cestičky pre cyklistov, zastávky mestskej hromadnej dopravy ako aj státie na zeleni. Vo všetkých prípadoch evidujeme nárast v počte nesprávneho parkovania. Náčelník mestskej polície Ivan Lechner: „Neprestávame v kontrolách dodržiavania správneho parkovania v bratislavských uliciach. Aj našimi intenzívnejšími kontrolami chceme naučiť vodičov, že chodníky a priechody pre chodcov patria chodcom a cestičky pre cyklistov sú určené cyklistom“.

Pri zastavení a státí je vodič povinný zanechať voľnú šírku chodníka najmenej 1,5 metra. Od 1. januára 2016 do polovice novembra sme zaevidovali až 5 127 prípadov, kedy tak vodiči neurobili. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o takmer 40%.

Od začiatku tohto roka do 14. novembra sme zaevidovali 3 146 prípadov, kedy vodiči zastavili alebo stáli na priechode pre chodcov alebo priechode pre cyklistov alebo vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov pred nimi. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o vyše 10%.

Mestskí policajti v tomto roku doposiaľ zaevidovali 3 469 prípadov neoprávneného parkovania na zeleni, ostrovčekoch a deliacich pásoch. Oproti rovnakému obdobiu roka 2015 ide o nárast o 13%.

Najväčší nárast v nesprávnom parkovaní sme zaznamenali pri státí na cestičke pre cyklistov. Od začiatku roka sme zaevidovali 125 takýchto prípadov, čo je nárast o vyše 100%.

Intenzívnejšie tiež kontrolujeme, či vodiči na zastavenie a státie vozidiel nevyužívajú zastávky mestskej hromadnej dopravy. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sme zaznamenali nárast o 5%.

V priemere 2/3 všetkých priestupkov zistili mestskí policajti v rámci bežného výkonu služby. Na ostatné priestupky nás upozornili občania, prípadne sme obdržali požiadavku z Policajného zboru alebo miestnych úradov.

Mestská polícia môže za nesprávne parkovanie uložiť blokovú pokutu do výšky 50 € alebo dať pokyn na odtiahnutie vozidla. Pokyn na odtiahnutie vozidla môže dať aj Policajný zbor.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 15.11.2016 / 15.11.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.