Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Náčelník mestskej polície Peter Krajíček odchádza z funkcie

Dátum: 30.09.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Náčelník mestskej polície Peter Krajíček odchádza z funkcie

Náčelník mestskej polície Peter Krajíček končí pôsobenie vo funkcii náčelníka mestskej polície k 30. septembru na základe vlastnej žiadosti. 

Náčelník mestskej polície Peter Krajíček končí pôsobenie vo funkcii náčelníka mestskej polície k 30. septembru na základe vlastnej žiadosti. Viac mestských policajtov v uliciach a otvorenejšia komunikácia s občanmi. Taký je výsledok pôsobenia Petra Krajíčka vo funkcii náčelníka mestskej polície.
 
Pri nástupe do funkcie sa Peter Krajíček zaviazal čo najviac otvoriť mestskú políciu smerom k občanom. Snažíme sa čo najviac rozširovať možnosti komunikácie s mestskou políciou, komunikujeme na sociálnej sieti a preverujeme všetky podnety od občanov. Zaviedli sme špeciálne kontroly, ktorých cieľom je výraznejšie riešiť problémy tej – ktorej mestskej časti. Pravidelne vykonávame akcie, počas ktorých vypomáhajú príslušníci zo všetkých okrskových staníc a počas ktorých reagujeme na podnety od občanov. Či už ide o dohľad nad čistotou a poriadkom, kontrolu dodržiavania povinností majiteľov psov, kontrolu požívania alkoholu na verejnosti alebo vyhľadávanie nelegálnych skládok. Tak často, ako to umožňovalo počasie ako aj povinnosti, ktoré musia mestskí policajti zo zákonov plniť, sme nasadzovali cyklohliadky mestskej polície. Rozšírili sme miesta, na ktorých pôsobí jazdná polícia. To všetko preto, aby boli policajti čo najbližšie k ľuďom.

Náčelník mestskej polície Peter Krajíček: “ Mestský policajt musí byť videný. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo navýšiť počet príslušníkov mestskej polície, keďže sme na takého opatrenie nemali v rozpočte finančné prostriedky. Opakovane som však rokoval so zástupcami Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, mestskými poslancami ako aj členmi Komisie pre verejný poriadok z dôvodu navýšenia početného stavu príslušníkov mestskej polície. Verím preto, že v budúcom roku bude v uliciach Bratislavy viac príslušníkov mestskej polície.“ Pripravili sme aspoň rôzne interné zmeny v plánovaní práce tak, aby sa nám podarilo vyčleniť čo najviac príslušníkov, ktorí by pôsobili v peších hliadkach. Od začiatku tohto roka sa nám podarilo vyčleniť viac príslušníkov do peších hliadok pre Staré Mesto, viac okrskárov pôsobí aj vo Vrakuni a v Podunajských Biskupiciach. Od 1. júla pôsobí v Starom Meste ešte viac príslušníkov mestskej polície.

Náčelník mestskej polície Peter Krajíček: „ Bolo nevyhnutné zlepšiť pracovné a materiálne podmienky príslušníkov mestskej polície. Aby policajti pracovali s kvalitnejšou technikou, mali kvalitnejšie uniformy z materiálov, ktoré zodpovedajú 21. storočiu“. Podarilo sa nám aspoň čiastočne zrekonštruovať niektoré stanice a zároveň sme podnikli viaceré kroky na zabezpečenie novej budovy okrskovej stanice Dúbravka. Súčasná stanica sa nachádza v odľahlejšej časti Dúbravky a je ťažko prístupná občanom, pričom by sme chceli byť čo najviac otvorení a prístupní komunikácii s občanmi. Za uplynulý rok sa nám podarilo investovať do rekonštrukcií staníc a tým aj zlepšenia pracovných podmienok príslušníkov takmer 10 tisíc €. Na zvýšenie bezpečnosti príslušníkov počas zásahov najmä počas hromadných akcií, kde hrozia výtržnosti, sme nakúpili nové taktické vesty. Začali sme obmenu ošatenia príslušníkov mestskej polície. Podarilo sa nám vyrokovať navýšenie rozpočtu mestskej polície o 80 tisíc €. Pričom 35 tisíc € z navýšených finančných prostriedkov, ktoré nám schválilo mestské zastupiteľstvo, sme vyčlenili na nákup zimných aj letných uniforiem príslušníkov. Pripravili sme všetky podklady na verejné obstarávanie. Verejné obstarávanie by malo byť ukončené na prelome rokov 2016 a 2017 a mestskí policajti by tak mali mať nové časti uniforiem v budúcom roku. Mestskí policajti už v najbližšej dobe dostanú nové vozidlá s výstražným zvukovým znamením. Vozidlá, ktoré v súčasnosti mestskí policajti používajú, majú najazdených v priemere 150 tisíc kilometrov, pričom viaceré autá majú najazdených viac ako 300 tisíc kilometrov. Autá sú využívané 24 hodín denne, sú opotrebované a v horšom stave. Nové vozidlá, ktoré dostanú všetky okrskové stanice, budú mať navyše výstražné zvukové znamenia a tak sa budú môcť rýchlejšie dostať k zásahom. Mestskí policajti ich budú využívať prevažne na zabezpečenie rýchlejšej ochrany majetku Bratislavčanov, mesta ako aj mestských častí, napojeného na Pult centrálnej ochrany. Od nástupu Petra Krajíčka do funkcie sme pripravili projekt na jednoduchšiu administratívu a komunikáciu prostredníctvom mobilných komunikačných jednotiek. Chceme, aby policajt mohol rýchlejšie vyplniť požadované údaje napr. o mieste spáchania priestupku, o priestupcovi, o spôsobe vyriešenia priestupku, či výšku pokuty a čísla použitých pokutových blokov. Aby dokázal vyhotoviť fotografie z miesta, ktoré fotke pridelí súradnice presného miesta vyhotovenia na základe GPS a tieto informácie odovzdá do systému online po ukončení riešenia úkonu. Systém každej udalosti pridelí automaticky poradové číslo. Riadiaci pracovníci tak budú mať kedykoľvek prehľad o tom, čo, kedy a kde každý policajt v službe riešil.

Podarilo sa zmierniť veľkú fluktuáciu, ktorá však v mestskej polícii stále je. Od nástupu Petra Krajíčka do funkcie náčelníka (1.10.2015) do 29. septembra dalo výpoveď o 15% menej príslušníkov mestskej polície ako v období od 1.10.2014 do 30. septembra 2015.

Mestskú políciu bude po odchode súčasného náčelníka Petra Krajíčka viesť zástupca náčelníka Ivan Lechner až do vymenovania nového náčelníka. Náčelníka mestskej polície na návrh primátora vymenúva a odvoláva mestské zastupiteľstvo.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 30.9.2016 / 30.9.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.