Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestská polícia umiestnila kameru na prístupovom mieste turistov do mesta

Dátum: 08.09.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Mestská polícia umiestnila kameru na prístupovom mieste turistov do mesta

Mestská polícia bude môcť lepšie dohliadať na verejný poriadok v meste. Rozširujeme totiž počet kamier, ktoré sú napojené na mestský kamerový systém. V auguste sme spustili kameru na Námestí Franza Liszta.

Mestská polícia bude môcť lepšie dohliadať na verejný poriadok v meste. Rozširujeme totiž počet kamier, ktoré sú napojené na mestský kamerový systém. V auguste sme spustili kameru na Námestí Franza Liszta.
 
Mestskí policajti v súčasnosti používajú 95 kamier. Všetky kamery sú otočné, digitálne a poskytujú obraz vo vysokom rozlíšení. Zo všetkých našich kamier sa dá v prípade potreby urobiť záznam. V budúcnosti plánujeme spustiť aj ďalšie kamery.

Umiestňovaniu nových kamier vždy predchádzajú diskusie zástupcov mestskej polície, Policajného zboru ako aj dotknutých mestských častí. Mestská polícia vždy presadzuje, aby kamery boli umiestnené na frekventovaných miestach a na miestach, kde môže často dochádzať k priestupkom, prípadne k trestným činom. Umiestnenie kamier závisí aj od technických možností. Kameru na Námestí Franza Liszta sme nainštalovali práve z dôvodu, že ide o prístupové miesto turistov do Bratislavy a aj týmto spôsobom chceme zvyšovať ich bezpečnosť. Nejde o jediné opatrenie, ktoré v tejto lokalite mestská polícia robí. Mestskí policajti pravidelne a intenzívne v rámci bežného výkonu služby lokalitu kontrolujú, keďže v okolí Hlavnej železničnej stanice dochádza k zhromažďovaniu viacerých neprispôsobivých osôb. Kontrolujeme najmä dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku a nariadenie o zákaze požívania alkoholu na verejnosti. Mestská polícia nemôže nikoho z verejného priestranstva vykázať, pokiaľ nedochádza k spáchaniu trestného činu alebo priestupku.

Chceme aj naďalej pokračovať v rozširovaní počtu kamier v meste, keďže kamerový systém zvyšuje bezpečnosť v uliciach Bratislavy. Kamery pôsobia v prvom rade preventívne. V prípade páchania priestupku alebo trestného činu môže operátor na miesto rýchlo poslať hliadku. Kamerové záznamy pomáhajú aj Policajnému zboru pri objasňovaní trestných činov.

Mestská polícia neustále investuje do kamerového systému, či už kúpou nových kamier alebo rekonštrukciami už nainštalovaných kamier. Od začiatku tohto roku sme len na servis kamerového systému investovali takmer 5.000 €. Od začiatku tohto roka sme zakúpili tri nové kamery za približne 17 tisíc € (vrátane inštalačných prác).

Magistrát hlavného mesta Bratislavy navrhuje aj vytvorenie jednotného mestského kamerového systému. Tento by zjednotil všetky existujúce kamerové systémy v Bratislave. Teda kamerový systém Dopravného podniku Bratislava, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a Mestského kamerového systému mestskej polície. V súčasnosti totiž mesto financuje tri oddelené kamerové systémy. Ich využitie nie je pritom optimálne z dôvodu rôzneho poslania koncových užívateľov. Kamerový systém sa tak využíva jednostranne. Cieľom je vytvoriť jednotný mestský kamerový systém, ktorý by umožnil vzájomné využívanie jednotlivých kamerových systémov. Sprehľadnil by sa tak aj tok financií a vytvorila by sa možnosť poskytnúť kapacity metropolitnej siete jednotlivým mestských častiam podľa ich potrieb. Integráciou jednotlivých kamerových systémov by bolo tiež možné prehodnotiť existujúce kamery. Tie, ktoré už nespĺňajú svoj účel (napríklad z dôvodu duplicitného umiestnenia alebo nových budov), by sa mohli demontovať a umiestniť na nové miesta.

 
Kontakt: Mgr. Ľubomíra Miklovičová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 8.9.2016 / 8.9.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.