Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odmietame tolerovať tých, ktorí zneužívajú jazdné pruhy pre autobusy

Dátum: 24.08.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Odmietame tolerovať tých, ktorí zneužívajú jazdné pruhy pre autobusy
Mestská polícia v spolupráci s Krajským dopravným inšpektorátom v Bratislave dnes vykonala špeciálnu kontrolu zameranú na to, či vodiči nevyužívajú na prejazd vozidiel jazdné pruhy určené prostriedkom verejnej dopravy.
 
Mestská polícia v spolupráci s Krajským dopravným inšpektorátom v Bratislave dnes vykonala špeciálnu kontrolu zameranú na to, či vodiči nevyužívajú na prejazd vozidiel jazdné pruhy určené prostriedkom verejnej dopravy.
 
Počas špeciálnej kontroly, ktorá trvala 1,5 hodiny sme skontrolovali viaceré problémové úseky, na ktoré nás upozornil Dopravný podnik hlavného mesta SR Bratislavy. Kontrolovali sme situáciu na Moste SNP, Trnavskej ceste, Staromestskej,  Ružinovskej a  Prievozskej ulici. Najviac priestupkov sme zaevidovali na Staromestskej ulici, kde sa dopravného priestupku dopustil aj motocyklista. Za neoprávnenú jazdu v pruhu vyhradenom pre verejnú dopravu môže byť uložená bloková pokuta do výšky 50 €.

            Náčelník mestskej polície Peter Krajíček vydal začiatkom augusta pokyn, aby mestskí policajti intenzívnejšie kontrolovali miesta, na ktorých vodiči nedodržiavajú dopravné predpisy a znemožňujú tým bezpečný a plynulý prejazd vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Náčelník mestskej polície Peter Krajíček:“ Nebudeme tolerovať vodičov, ktorí nedodržiavaním predpisov znemožňujú bezpečný prejazd vozidiel mestskej hromadnej dopravy, ktoré slúžia Bratislavčanom a návštevníkom mesta. Takéto nezodpovedné správanie nielen spomaľuje verejnú dopravu ale najmä ohrozuje bezpečnosť účastníkov cestnej premávky.“

            Okrem dnešnej špeciálnej kontroly teda mestskí policajti denne v rámci bežného výkonu služby intenzívne dohliadajú na to, či vodiči nevyužívajú  pruhy vyhradené pre mestskú hromadnú dopravu na zastavenie alebo státie vozidla, prípadne či nesprávnym zastavením alebo státím nebránia bezpečnému prejazdu vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Kontrolujeme tiež, či vodiči nestoja na zastávkach MHD. Podľa zákona o cestnej premávke vodič nesmie zastaviť na zastávke MHD a priľahlom nástupišti v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávkou a končí sa 5 metrov za označníkom zastávky. Ak dopravná značka nie je, tak vo vzdialenosti 30 metrov pred označníkom zastávky a 5 metrov za ním. Zameriavame sa najmä na miesta, na ktoré nás upozornil Dopravný podnik hlavného mesta SR Bratislavy ale aj občania.  Ide napríklad o ulice Štefánikova, Šancova, Mickiewiczova, Trenčianska, Obchodná, Vazovova, Záhradnícka. Intenzívnejšie kontrolujeme aj situáciu pri Národnom onkologickom ústave a Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, kde zaznamenávame prípady, že nesprávnym parkovaním nie je umožnený prejazd vozidiel MHD. Zameriavame sa aj na okolie autobusovej stanice a Hlavnej stanice, najmä v piatok  a v nedeľu v popoludňajších hodinách. V rámci bežného výkonu služby kontrolujeme situáciu vo všetkých mestských častiach.

            Mestskí policajti môžu za porušenie predpisov súvisiacich s bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky udeliť pokutu do výšky 50 € alebo dať pokyn na odtiahnutie vozidla. Pokyn na odtiahnutie vozidla môže dať aj policajný zbor.

            Náčelník mestskej polície Peter Krajíček: „V špeciálnych kontrolách budeme v spolupráci  s Policajným zborom pokračovať. Naďalej budeme pokračovať aj v kontrolách toho, či vodiči nezneužívajú pruhy vyhradené pre mestskú hromadnú dopravu na zastavenie alebo státie vozidiel. Vyhradené pruhy sú určené autobusom a trolejbusom. Veríme, že aj tieto kontroly prispejú k tomu, že to budú všetci vodiči rešpektovať.“

 

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 24.8.2016 / 24.8.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.