Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestská polícia pomáha čistiť Bratislavu od vrakov

Dátum: 17.08.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Mestská polícia pomáha čistiť Bratislavu od vrakov
Mestskí policajti naďalej pokračujú v čistení Bratislavy od vrakov. Od začiatku tohto roka do 17. augusta sme zadokumentovali 328 starých vozidiel. To je o osem starých vozidiel viac, ako sme zadokumentovali za celých desať mesiacov minulého roka.
 
Mestskí policajti naďalej pokračujú v čistení Bratislavy od vrakov. Od začiatku tohto roka do 17. augusta sme zadokumentovali 328 starých vozidiel. To je o osem starých vozidiel viac, ako sme zadokumentovali za celých desať mesiacov minulého roka.
 
Náčelník mestskej polície Peter Krajíček „Úlohou mestskej polície je aj ochraňovať životné prostredie. V rámci našich personálnych možností robíme všetko pre to, aby Bratislava bola čistejším a krajším mestom. Okrem toho, že staré vozidlá môžu znečisťovať životné prostredie, narúšajú estetický vzhľad mesta, ale aj zaberajú miesta na parkovanie, čo považujeme za neprípustné“.

Na tretinu starých vozidiel nás upozornili občania, prípadne sme dostali požiadavku z Policajného zboru, v jednom prípade sa na nás obrátil miestny úrad. Ostatné staré vozidlá vyhľadali mestskí policajti v rámci bežného výkonu služby. Vyhľadávať staré vozidlá je úlohou najmä okrskárov mestskej polície. Tí totiž najlepšie poznajú svoj rajón, v ktorom pôsobia. Ich úlohou je komunikovať s občanmi o tom, ako im mestská polícia môže pomôcť, stretávať sa so zástupcami miestneho úradu a pravidelne kontrolovať verejný poriadok vo svojom okrsku. Mestskí policajti vyhľadávajú a dokumentujú staré vozidlá vo všetkých mestských častiach. Najviac starých vozidiel sme zaevidovali v Ružinove (87), Novom Meste (51) a v Dúbravke (51).

Nakladanie so starým vozidlom upravuje zákon o odpadoch. Orgánom oprávneným vo veci konať je obec. Podľa zákona je za staré vozidlo považované vozidlo, ktoré sa stalo odpadom. Držiteľ vozidla je povinný zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie vozidla z miesta, kde poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie alebo narušuje estetický vzhľad obce či krajiny. Ak si držiteľ vozidla nesplní svoju povinnosť a vozidlo poškodzuje životné prostredie, správca cesty je povinný ho odstrániť a umiestniť na vyhradené parkovisko. Ak sa vozidlo odstraňuje z iného miesta ako je cesta, odstránenie vozidla zabezpečuje obec so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti. Prípadne vlastník nehnuteľnosti, ak nedal súhlas na odstránenie vozidla obcou.

To znamená, že ak hliadka mestskej polície nájde staré motorové vozidlo, vytvoríme fotodokumentáciu , situáciu zaevidujeme a následne odstúpime oprávnenému orgánu, teda mestskej časti. Orgánom oprávneným vo veci konať je mestská časť, nie mestská polícia. V prípade, že vozidlo nemá evidenčné číslo, obec vyzve majiteľa na odtiahnutie vozidla do 60 dní. Ak tak majiteľ neurobí, vozidlo musí dať odtiahnuť mestská časť zmluvnou firmou. V niektorých mestských častiach, ktoré nemajú zberné miesto, kam vozidlo odtiahnuť, môže odstránenie vozidla trvať dlhšiu dobu. V prípade, že vozidlo nemá platnú technickú alebo emisnú kontrolu, ale má evidenčné číslo, dáva obec podnet na začatie správneho konania na okresný úrad. Ten môže rozhodnúť o vyradení vozidla z prevádzky na pozemných komunikáciách. V prípade, že vozidlo má platnú emisnú aj technickú kontrolu ako aj evidenčné číslo, nie je považované za staré vozidlo, hoci na ňom majiteľ dlhodobo nejazdí a vozidlo je na prvý pohľad zanedbané.

Naši okrskári nielenže vyhľadávajú staré vozidlá, ale najmä menších mestských častiach, ako napríklad Lamač a Devínska Nová Ves, sa snažia komunikovať s majiteľom takéhoto vozidla, ak je známy, a osobne sa ho snažia presvedčiť, aby si svoje vozidlo spojazdnil, prípadne dal odtiahnuť. Takáto cesta je často rýchlejšia a efektívnejšia.

 
Kontakt: PhDr. Peter Pleva
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 17.8.2016 / 17.8.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.