Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mestská polícia rozširuje počet kamier v meste

Dátum: 07.07.2016
Autor: Mestská polícia Bratislava
Mestská polícia rozširuje počet kamier v meste

Mestská polícia bude môcť lepšie dohliadať na verejný poriadok v meste. Rozširujeme totiž počet kamier, ktoré sú napojené na mestský kamerový systém.

Mestská polícia bude môcť lepšie dohliadať na verejný poriadok v meste. Rozširujeme totiž počet kamier, ktoré sú napojené na mestský kamerový systém.
 
V júni sme nainštalovali a spustili dve nové kamery na jednom z najfrekventovanejších miest v Bratislave: na Michalskej veži a na jednom z obchodných domov pri Michalskej ulici. Mestskí policajti tak majú v súčasnosti k dispozícii 92 kamier. Všetky kamery sú otočné a digitálne, záznam z nich je teda vo vysokej kvalite.

Počet funkčných kamier podľa jednotlivých mestských častí:

 • Staré Mesto 26
 • Rača 8
 • Petržalka 12
 • Karlova Ves 4
 • Devínska Nová Ves 10
 • Podunajské Biskupice 3
 • Ružinov 10
 • Lamač 2
 • Nové Mesto 8
 • Vrakuňa 1
 • Vajnory 8

Kamerový systém zvyšuje bezpečnosť v uliciach Bratislavy, kamery pôsobia v prvom rade preventívne. V prípade páchania priestupku alebo trestného činu môže operátor na miesto rýchlo poslať hliadku. Kamerové záznamy pomáhajú aj policajnému zboru pri objasňovaní trestných činov. Kamery využívame tiež na kontrolu statickej dopravy, teda v prípade, že nás občania upozornia na nedodržiavanie predpisov zo strany majiteľov vozidiel, situáciu môžeme okamžite skontrolovať a nemusíme na miesto vysielať hliadku. Tá sa môže venovať iným podnetom od občanov. V prípade, že sa pomocou kamier potvrdí priestupok, až vtedy stačí na miesto poslať hliadku.

Mestská polícia neustále investuje do kamerového systému, či už kúpou nových kamier alebo rekonštrukciami už nainštalovaných kamier. Od začiatku tohto roku sme len na servis kamerového systému investovali takmer 5.000 €. Kamera na Michalskej veži stála vyše 4.000 €, pričom 3.200 € sme získali z Rady vlády pre prevenciu kriminality. Kameru na obchodnom dome sme kupovali z vlastného rozpočtu (v hodnote 3.000 € vrátane inštalačných prác ). V minulom roku sme do kamerového systému investovali 135 tisíc €, pričom sme nakúpili 17 kamier.

V najbližšej dobe plánujeme spustiť ďalších 26 kamier. Tie budú nainštalované v Starom Meste, Podunajských Biskupiciach, Novom Meste a v Karlovej Vsi.

Magistrát hlavného mesta Bratislavy navrhuje aj vytvorenie jednotného metského kamerového systému. Tento by zjednotil všetky existujúce kamerové systémy v Bratislave. Teda kamerový systém Dopravného podniku Bratislava, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave a Mestského kamerového systému mestskej polície. V súčasnosti totiž mesto financuje tri oddelené kamerové systémy. Ich využitie nie je pritom optimálne z dôvodu rôzneho poslania koncových užívateľov. Kamerový systém sa tak využíva jednostranne. Naším cieľom je vytvoriť jednotný mestský kamerový systém, ktorý by umožnil vzájomné využívanie jednotlivých kamerových systémov. Sprehľadnil by sa tak aj tok financií a vytvorila by sa možnosť poskytnúť kapacity metropolitnej siete jednotlivým mestských častiam podľa ich potrieb. Integráciou jednotlivých kamerových systémov by bolo tiež možné prehodnotiť existujúce kamery. Tie, ktoré už nespĺňajú svoj účel (napríklad z dôvodu duplicitného umiestnenia alebo nových budov), by sa mohli demontovať a umiestniť na nové miesta.

 
Kontakt: Mgr. Ľubomíra Miklovičová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 7.7.2016 / 7.7.2016

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.